Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 20 października 2020
Imieniny: Ireny, Kleopatry i Witalisa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

"Narodowe Czytanie" w Drzewicy

09.09.2019

Za nami ósma edycja akcji "Narodowego Czytania" pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Po raz kolejny do tej ogólnopolskiej inicjatywy propagującej czytelnictwo i znajomość literatury narodowej przyłączyła się Drzewica. Wśród czytających nie mogło zabraknąć Burmistrza Janusza Reszelewskiego.

Drzewickie obchody „Narodowego Czytania” zostały zorganizowane przez Bibliotekę Samorządową Gminy i Miasta w Drzewicy, Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy. Odbyły się w sobotnie popołudnie, 7 września w sali wielofunkcyjnej Regionalnego Centrum Kultury, gromadząc kilkadziesiąt osób – członków TPD i UTW, czytelników oraz mieszkańców miasta. Władze samorządowe reprezentował Burmistrz Janusz Reszelewski, który co roku odpowiada na zaproszenie organizatorów.

Zebranych powitała Kierownik Biblioteki Samorządowej Urszula Kalużna, prezentując okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz główne cele akcji. Poinformowała, że lekturami tegorocznej edycji są nowele polskie (osiem do wyboru), a w Drzewicy czytane będą dwie: Katarynka Bolesława Prusa i Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza.          

Burmistrz Janusz Reszelewski podkreślił, jak ważne jest czytanie książek, szczególnie w obecnych czasach -  dobie Internetu i wszechobecnych multimediów. Wspólnie z organizatorami rozdał zgromadzonym zakupione ze środków Gminy Drzewica egzemplarze Katarynki i jako pierwszy przystąpił do czytania.

Fragmenty noweli interpretowały także Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy Anna Reszelewska oraz Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy Irena Kwiecień, po których pałeczkę przejęli inni chętni. Wspólnie przeczytano całą Katarynkę, natomiast fragmenty drugiej noweli – Mój ojciec wstępuje do strażaków – już z podziałem na role.

Obchody były również okazją do przybliżenia twórczości Stanisława Moniuszki. Temu celowi służyła prezentacja multimedialna przygotowana z okazji 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora, spuentowana wspólnym śpiewem jego pieśni.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, kameralnej atmosferze, kończąc się  poczęstunkiem. Z pewnością pozwoliło na nowo odkryć piękno i aktualność polskich nowel.

***

Warto dodać, że Gmina Drzewica regularnie wspiera inicjatywy  promujące czytelnictwo. W czerwcu bieżącego roku Burmistrz Janusz Reszelewski sprawował honorowy patronat i czynnie uczestniczył w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" na terenie Gminy Drzewica.

Obchody zostały zorganizowane  przez Bibliotekę Samorządową oraz Regionalne Centrum Kultury. Miały na celu nie tylko promocję czytania książek, ale także poznawanie historii i kultury Drzewicy, która w bieżącym roku obchodzi 590. rocznicę nadania praw miejskich. Spotkania w RCK i placówkach oświatowych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział około 900 osób.