Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Młodzieżowe granty dla Radzic i Drzewicy

06.09.2023
W środę, 6 września 2023 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Drzewicy odbyło się uroczyste przekazanie promes i podpisanie umów na realizację projektów w ramach inicjatyw „Kreatywna Młodzież 2023” oraz „Poczuj pasję do historii Drzewicy - 2023”. Realizatorzy zadań otrzymali granty w wysokości 5.000,00 zł.

Zarówno „Kreatywna Młodzież”, jak i „Poczuj pasję do historii Drzewicy” to inicjatywy drzewickiego samorządu skierowane do młodego pokolenia mieszkańców. Stanowią formę młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Przebiegają w formule konsultacji społecznych z uczniami szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowej, działających na terenie gminy i miasta Drzewica.

Młodzież pod opieką nauczycieli zgłasza propozycje projektów obywatelskich adresowanych do młodych ludzi, a zadania rekomendowane do realizacji zatwierdza Młodzieżowa Rada Miejska w Drzewicy. Wybrane projekty finansowane są z budżetu Gminy Drzewica w formie grantów o wartości 5.000,00 zł.

W bieżącym roku realizowana jest druga edycja inicjatywy „Kreatywna Młodzież”. Z czterech zgłoszonych projektów młodzieżowi radni wybrali zadanie pt. „Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego”, zgłoszone przez zespół uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych: Jakuba Kubryna, Katarzynę Tomczyk i Paulinę Grudziecką pod opieką nauczycielki Katarzyny Czarneckiej.

Projekt zakłada zorganizowanie wyjazdu do Tomaszowa Mazowieckiego i Spały w celu poznania dyscyplin sportowych takich jak łyżwiarstwo, pływanie i wspinaczka. Plany obejmują m.in. wizytę w Arenie Lodowej i Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich.

Jeśli zaś chodzi o pierwszą edycję inicjatywy „Poczuj pasję do historii Drzewicy”, z pięciu zgłoszonych propozycji rekomendację otrzymał projekt pt. „Drzewiccy detektywi historii” autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy: Macieja Michałowicza, Mai Kempy i Filipa Wędzichowskiego pod opieką nauczycielki Renaty Smolarek.

- Poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu chcemy pokazać, jak wyglądała historia naszej małej Ojczyzny – tak, aby mijając miejsca pamięci w naszym mieście budować swoją tożsamość i przywiązanie do Drzewicy – zaznaczają pomysłodawcy, którzy do projektu chcą zaprosić uczniów klas IV oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy.

O planowanych działaniach realizatorzy zadań opowiedzieli podczas spotkania z Burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim i Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Agnieszką Kopytowską. Kameralna uroczystość stanowiła okazję do wręczenia symbolicznych czeków na 5.000,00 zł oraz podpisania umów na sfinansowanie zadań.

Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych reprezentowała Dyrektor Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul, natomiast reprezentantkami Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy były Wicedyrektor Ewa Grzelczak oraz Renata Smolarek. W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Wiktorowicz – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy II kadencji.

Obu szkołom gratulujemy pozyskania grantów, życząc pomyślnego przebiegu działań projektowych. Zgodnie z harmonogramem, zadania zostaną zrealizowane do 15 grudnia 2023 roku.