Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 5 stycznia 2025
Imieniny: Edwarda, Hanny i Szymona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Kreatywna promocja aktywności fizycznej

01.12.2023




W ramach drugiej edycji gminnej inicjatywy "Kreatywna Młodzież" Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych zrealizowała projekt pn. „Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego”.

"Kreatywna Młodzież" to inicjatywa drzewickiego samorządu skierowana do młodego pokolenia mieszkańców. Stanowi formę młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Przebiega w formule konsultacji społecznych z uczniami szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowej, działających na terenie gminy i miasta Drzewica.

Przedmiotem konsultacji są projekty obywatelskie o charakterze nieinwestycyjnym, mające na celu wzmocnienie aktywności społecznej młodych ludzi oraz podnoszenie ich kompetencji społecznych poprzez organizację m.in. warsztatów, seminariów, debat, zawodów, konkursów, wydarzeń artystycznych, happeningów, pikników, wyjazdów, akcji promocyjnych i społecznych. Wartość projektu nie może przekroczyć 5.000,00 zł.

Młodzież pod opieką nauczycieli zgłasza propozycje projektów adresowanych do młodych ludzi, a zadania rekomendowane do realizacji zatwierdza Młodzieżowa Rada Miejska w Drzewicy. Wybrane projekty finansowane są z budżetu Gminy Drzewica w formie grantów o wartości 5.000 zł.

W bieżącym roku młodzieżowi radni wybrali do realizacji zadanie pt. "Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego", zgłoszone przez zespół uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych: Jakuba Kubryna, Katarzynę Tomczyk i Paulinę Grudziecką pod opieką nauczycielki Katarzyny Czarneckiej. Celem projektu było rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i zapoznanie uczniów klasy VIII z kilkoma dyscyplinami sportowymi.

Projekt realizowany był w październiku - zarówno w formule wyjazdowej, jak i na miejscu - w szkole. Jego przebieg najlepiej zrelacjonują sami uczestnicy:

- 5 października pojechaliśmy do Parku Linowego „Nad Pilicą” w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie każdy uczeń przeszedł trasę dostosowaną do swoich umiejętności i możliwości. Okazało się, że niektórzy pokonywali własne słabości i strach przy ogromnym wsparciu motywacyjnym kolegów i koleżanek. Dzięki temu wszyscy z satysfakcją ukończyli wybraną trasę. Była to także wspaniała integracja zespołu klasowego. Ci, którzy ze względów zdrowotnych nie brali udziału w wyzwaniu, mogli w tym czasie skorzystać z innych atrakcji parku, chociażby z jazdy na gokartach.

- Następnym punktem naszego projektu miała być nauka jazdy na łyżwach. Niestety, z przyczyn od nas niezależnych (brak pokrycia lodowego na torze w „Arenie Lodowej”) nie mogliśmy go zrealizować. Udaliśmy się więc do Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdzie pływaliśmy w basenie. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia infrastruktury sportowej, oglądając halę lekkoatletyczną i boiska do różnych dyscyplin sportowych. Tego dnia w COS odbyło się uroczyste oddanie wyremontowanego obiektu lekkoatletycznego, co obserwowaliśmy z pewnej odległości.

- Kolejny punkt naszego wyjazdu to warsztaty kajakowe zorganizowane przy wsparciu Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica. Nie były one ujęte w naszym projekcie, ale z uwagi na nieczynne lodowisko szukaliśmy innej aktywności sportowej. Warsztaty na drzewickim torze okazały się wspaniałym doświadczeniem. Zwiedziliśmy budynek klubowy z licznymi trofeami kajakarzy, wysłuchaliśmy bogatej historii klubu, obejrzeliśmy hangar ze sprzętem kajakowym, wieżę sędziowską, wysłuchaliśmy wiadomości o technicznych aspektach regat slalomowych. Po treningu „na sucho” chętni mogli spróbować swoich sił w kajaku, pływając na wodzie w profesjonalnej odzieży kajakowej. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali czynni zawodnicy oraz prezes LKK Waldemar Gapys, który jest ratownikiem medycznym. Na zakończenie obejrzeliśmy profesjonalny trening slalomistów. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

- I nie był to koniec niecodziennej lekcji. Jako że nauka jazdy na łyżwach nie doszła do skutku, szukaliśmy możliwości zrealizowania choćby podobnych zajęć. I tak udało nam się zaprosić do szkoły Sebastiana Króla - właściciela „Projektu Ogień”. Pan Sebastian poprowadził dla nas dwudniowe zajęcia z nauki jazdy na rolkach (26-27 października).

- Zaczynaliśmy od podstaw - ubierania się w rolki, ochraniacze i kaski, poznania zasad bezpieczeństwa - i stopniowo małymi krokami doskonaliliśmy naszą jazdę. Ostatniego dnia odbył się nawet konkurs, w którym do wygrania były indywidualne lekcje z naszym instruktorem w „Arenie Lodowej” w Tomaszowie Mazowieckim. Lekcje wygrali Paulina Grudziecka i Kacper Kwiecień. Można więc powiedzieć, że punkt projektu zakładający naukę jazdy na łyżwach w pewnym sensie nam się udało zrealizować. To było wspaniałe doświadczenie, bo jak się okazało, tylko połowa z nas umiała wcześniej jeździć na rolkach, a po zajęciach każdy śmiało może już samodzielnie cieszyć się jazdą.

- Bardzo dziękujemy za możliwość realizacji tak wspaniałego przedsięwzięcia, ponieważ mieliśmy okazję spróbować wielu aktywności i dyscyplin sportowych.

Uczniom ze szkoły w Radzicach gratulujemy kreatywności i udanej realizacji ciekawego projektu. Jednocześnie informujemy, że trzecia edycja inicjatywy „Kreatywna Młodzież” zostanie ogłoszona w pierwszym kwartale 2024 roku.


Foto: SP w Radzicach