Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Gotycko-renesansowy zamek w Drzewicy przechodzi drugi etap remontu. Prace naprawcze i zabezpieczające obejmują służebną część XVI-wiecznej budowli. Na ich realizację Fundacja Innowacje i Nowe Technologie otrzymała kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona zabytków".
Projekt pn. „Drzewica, zamek (XVI w.): prace zabezpieczające i utrwalające substancję części służebnej zamku” to pierwszy tak poważny remont zabytku. Prowadzony jest w południowo-wschodniej części warowni, gdzie niegdyś mieścił się dom służebny.
Inwestycja ma na celu ustabilizowanie konstrukcji zamkowych wież i ścian – tak, aby nie ulegały dalszemu odchylaniu, naprawienie korony murów oraz wzmocnienie murów na ścianach. Nad realizacją specjalistycznych prac pieczę sprawuje Wojciech Szygendowski – autor projektu i pełnomocnik właściciela zamku Antoniego Borzewskiego.
Pierwszy etap remontu zrealizowano w 2021 roku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu "Ochrona zabytków" (300.000 zł) oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (75.000 zł). W bieżącym roku warszawska Fundacja Innowacje i Nowe Technologie ponownie pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na drugi etap prac utrwalających substancję części służebnej zamku wyasygnowało 440.000 zł.
Dzięki temu możliwa jest kontynuacja prac rozpoczętych dwa lata temu. Roboty będą polegały na wykonaniu kompleksowej naprawy konserwatorskiej ścian domu służebnego na kilku odcinkach, a także na konserwacji ceglanej ściany szczytowej ryzalitu wschodniego.
Na każdym z odcinków ścian przewiduje się:
* usunięcie nawarstwień z lica muru: skażeń biologicznych (glonów, porostów, mchów i organizmów roślinnych) z lica elewacji i korony murów oraz usunięcie zanieczyszczeń w tym tzw. złej patyny;
* wykonanie napraw konstrukcyjnych: stabilizacji i wzmocnienia spękanych murów (za pomocą prętów helikalnych), wymiany zwietrzałych spoin, wykonanie uzupełnień i przemurowań́ (stabilizacji luźnych ciosów) zwłaszcza w górnym pasie (wys. ok. 1,5 m) w celu stworzenia należytego podparcia pod rekonstruowaną więźbę;
* wykonanie przemurowań i wzmocnień w strefie istniejących gniazd belek, co umożliwi prawidłowe zamontowanie belek stropowych, które wzmocnią strukturę ścian;
* zabezpieczenie korony murów dedykowanymi szlamami mineralnymi;
* wykonanie pełnej konserwacji ceglanego szczytu: usunięcie nawarstwień, wzmocnienie strukturalne osłabionych cegieł, niezbędne przemurowania i reprofilację uszkodzonych cegieł, naprawę spoin, estetyczne zabiegi scalające.
Inwestorom oraz wykonawcom prac na drzewickim zamku życzymy sprawnego przebiegu robót. Jednocześnie trzymamy kciuki za realizację dalszych planów renowacyjnych, które przewidują zadaszenie części służebnej budowli – odtworzenie stropu, wykonanie więźby dachowej i pokrycie dachu. W efekcie na zamku mogłoby powstać swego rodzaju muzeum tematyczne z eksponatami głównie z XVI i XVII wieku czy też pamiątkami z dziejów Drzewicy. Do dyspozycji zwiedzających byłaby także kaplica z polichromiami. Kolejnym krokiem inwestora miałaby być renowacja zamkowej rezydencji, czyli domu wielkiego.