Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 7 grudnia 2021
Imieniny: Agaty, Dalii i Sobiesława
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Jubileusz 700-lecia parafii w Drzewicy

14.09.2021
W poniedziałek, 13 września 2021 roku odbyły się uroczystości jubileuszu 700-lecia parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy. Przebiegały w bardzo podniosłej atmosferze, z licznymi odniesieniami do bogatych, sięgających czasów średniowiecza dziejów miasta.

Uroczystości jubileuszu zostały przeprowadzone w dniu odpustu ku czci św. Jana Chryzostoma (Złotoustego) - jednego z dwóch patronów parafii. Ich centralnym punktem była dziękczynna msza święta w intencji wspólnoty parafialnej. Koncelebrowanemu nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Turzyński, przebywający w Drzewicy z wizytacją kanoniczną.

Podczas homilii bp Piotr Turzyński wspomniał postać Jana Chryzostoma – żyjącego na przełomie IV i V wieku biskupa Konstantynopola, chrześcijańskiego pisarza, uznawanego za największego kaznodzieję Kościoła Wschodu. Podkreślając jego męstwo nawiązał do dziejów Drzewicy i postawy miejscowej ludności. Drzewiczanie, którzy na przestrzeni siedmiu wieków tworzyli lokalną i parafialną wspólnotę, również cechowali się męstwem, byli pełni wiary i patriotyzmu.

O historii miasta mówił także Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, uczestniczący w nabożeństwie wspólnie z Zastępcą Burmistrza Dominikiem Niemirskim i Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Drzewicy Janem Michalskim. Burmistrz podkreślił, że drzewicka parafia stanowi integralną część lokalnej społeczności – jest jej stałą wartością.

Podczas nabożeństwa delegacja Gminy Drzewica - w imieniu władz samorządowych i mieszkańców - złożyła w darze gotycką monstrancję, która będzie materialnym świadectwem tego wyjątkowego jubileuszu.