Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

III Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „Podkasana Muza” – Drzewica 2021

27.08.2021Już po raz trzeci Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy we współpracy z Gminą Drzewica i Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy zorganizował Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością "Podkasana Muza". Ta niezwykle cenna inicjatywa zyskała charakter wydarzenia ponadregionalnego, gromadząc artystów z Mazowsza i Ziemi Łódzkiej.

Założeniem drzewickiego festiwalu jest twórcza aktywizacja i integracja osób z niepełnosprawnością oraz promocja dorobku artystycznego placówek, organizacji i instytucji działających na rzecz niepełnosprawnych. „Podkasana Muza” te cele spełnia znakomicie. Pokazuje, że twórczość osób z niepełnosprawnością jest niezwykle różnorodna, pełna pasji i kreatywności, bardzo często posiadająca wyjątkowy, indywidualny przekaz. Jednocześnie znakomicie kształtuje klimat społecznej akceptacji osób z niepełnosprawnością.

Przekonaliśmy się o tym w środę, 25 sierpnia 2021 roku w Regionalnym Centrum Kultury. Na deskach sali widowiskowej wystąpili artyści z dwóch województw – łódzkiego i mazowieckiego, reprezentujący: WTZ Drzewica, DPS Niemojowice, DD Senior+ Drzewica, ŚDS Myślakowice, WTZ Żarnów, WTZ Lipiny, WTZ Wolbórz, ZSS Grójec, DDP Senior-Wigor Niemojowice, DPS Drzewica, ŚDS Olszowiec, WTZ Konstantynów Łódzki, ŚDS Radom i DDP Senior-Wigor Miedzna Drewniana.

Trzeba przyznać, że pokazy wszystkie były bardzo ciekawe, różnorodne i kolorowe. Uczestnicy zaprezentowali cały wachlarz form twórczości artystycznej - od muzyki, poezji i tańca poprzez inscenizacje teatralne aż po skecze i kabaret. Tematyka występów też okazała się wieloraka. Przy swojej spontaniczności i niezwykłej radości scenicznej występujący rozbawiali widzów do łez, porywali do wspólnego śpiewu i tańca, a niekiedy skłaniali do głębszej refleksji. Pokazali, że drzemią w nich naprawdę wielkie talenty.

Po kolejnych występach każdy z artystów był nagradzany, a podczas uroczystego podsumowania festiwalu organizatorzy i sponsorzy, w tym Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, przekazali wszystkim placówkom nagrody, upominki i dyplomy. Kierownik WTZ w Drzewicy Sylwia Gąsiorowska serdecznie podziękowała wszystkim, którzy pomogli finansowo i organizacyjnie, w tym rodzicom i opiekunom uczestników Warsztatu. Po wspólnej fotografii zaprosiła zebranych na ciepły poczęstunek, a także przyszłoroczną, czwartą już edycję Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „Podkasana Muza” – Drzewica 2022.