Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
17 października 2014 roku Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy Janusz Reszelewski podpisał umowę na realizację programu profilaktycznego dotyczącego wirusa HPV. Umowę w imieniu Wykonawcy podpisał Pan Marek Wójcik.
Przypomnijmy, iż 10 października upłynął termin składania ofert na wybór realizatora zadania w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia - „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie i Mieście Drzewica na lata 2014-2017”, obejmującego dziewczęta urodzone w 2001 r. i zamieszkałe na terenie gminy Drzewica. Tego samego dnia miało miejsce posiedzenie komisji konkursowej powołanej zarządzeniem Nr 72/2014 Burmistrza Gminy i Miasta w Drzewicy z dnia 1 października 2014r., której przewodniczył dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Drzewicy, Andrzej Krzyżanowski.
Na konkurs wpłynęła tylko jedna oferta, a złożona została przez Medycynę Rodzinną Wójcik Sp.j., z siedzibą NZOZ Przychodnia Rodzinna Dom-Med., Jelnia 1, 26-340 Drzewica. Oferta spełniła wszystkie wymogi formalne i merytoryczne wynikające z ogłoszenia o konkursie, dzięki czemu otrzymała pozytywną opinię komisji konkursowej.
Do zadań realizatora należeć będzie: *przygotowanie plakatu promującego Program, *przeprowadzenie akcji promocyjnej i prelekcji dla dziewcząt objętych programem, obejmującej rozpowszechnienie informacji o szczepieniach, przy współpracy z dyrektorem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy, *organizacja spotkania informacyjno – edukacyjnego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy dla uczniów, w tym chłopców i dziewcząt z danego rocznika (czas trwania min. 2 godziny) oraz spotkania dla ich rodziców bądź opiekunów prawnych w formie szkolenia z prezentacją multimedialną (wskazana obecność eksperta z dziedziny onkologii, czas trwania min. 3 godziny), które uwzględnią promowanie zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i ochrona przed zakażeniami, omówienie czynników ryzyka zakażeń HPV i ochrona przed zakażeniem, omówienie zachowań ryzykownych dla zdrowia, omówienie czynników zachorowań na raka szyjki macicy, przekazanie informacji o zasadności i istocie szczepienia przeciw wirusowi HPV, *zebranie wszelkich dokumentów, w tym imiennych zgód od rodziców/opiekunów prawnych na objęcie dziewcząt programem oraz dokumentów potwierdzających fakt zamieszkania osoby szczepionej na terenie Gminy Drzewica (np. w formie pisemnego oświadczenia), *zakup szczepionki czterowalentnej (typ 6, 11, 16 i 18), spełniającej wszystkie wymogi i normy przewidziane prawem, zakup materiałów niezbędnych do zadania, *badanie lekarskie – kwalifikacja do wykonania szczepienia, *podanie szczepionki zgodnie ze schematem określonym przez producenta, z tym, że pierwsze szczepienia muszą odbyć się w listopadzie 2014 roku, *sporządzenie dokumentacji medycznej z przeprowadzonych szczepień zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie i standardami stosowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz archiwizowanie danych przez okres 5 lat w siedzibie zakładu, realizującego program zdrowotny, *prowadzenie rejestru świadczeń, wykonywanych w ramach programu zdrowotnego w formie papierowej i elektronicznej, *złożenie sprawozdania z realizacji programu zdrowotnego w terminie piętnastu dni od zakończenia realizacji zadania, *monitorowanie przeprowadzonej akcji szczepień.
Przypomnijmy, że aby uczennica była objęta programem szczepień, zgodę na to wyrazić muszą rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. Zgodnie z zapisami projektu umowy pierwsza iniekcja czterowalentnej szczepionki musi nastąpić w listopadzie bieżącego roku kalendarzowego.
W kolejnych latach Programem obejmowane będą kolejne roczniki uczennic klas I gimnazjum.