Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 9 sierpnia 2022
Imieniny: Klary, Romana i Rozyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

HCV – tego wirusa może mieć każdy! Akcja bezpłatnych badań dla mieszkańców woj. łódzkiego

14.06.2021

Informacja prasowa,
Warszawa, 04. 2021 r.

HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczone może powodować marskość wątroby i rozwój raka. W woj. łódzkim w 2019 roku tę chorobę wykryto u 233[1] osób. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. We wszystkich punktach ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać badanie z krwi w kierunku HCV. Akcja prowadzona jest do końca roku.

Kto powinien się zbadać?

Każdy! Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy z ciężką chorobą. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Wystarczy uświadomić sobie, że do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż[2]. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

HCV - przede wszystkim świadomość

W Polsce ok. 150 tys[3]. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86%[4] nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.

Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie - bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa - podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 - 12 tygodni.

Bezpłatne badania w woj. łódzkim

Aby móc się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria.

Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego ALAB Laboratoria.

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521[5]. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

HCV odpowiada za ok. 40 proc.[6] wszystkich przypadków raka wątroby na świecie, a w Europie za ich zdecydowaną większość. Na ten moment nie ma szczepionki, wiec najskuteczniejszym sposobem walki z nowymi zakażeniami jest diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych, które po wyleczeniu przestają być źródłem zakażenia dla innych osób. Ważne jest też upowszechnianie wiedzy o drogach zakażenia wirusem i sposobach ich unikania.

Zrób badanie w swojej okolicy

Sprawdź, gdzie jest najbliższy punkt pobrań za pomocą wyszukiwarki na stronie alablaboratoria.pl

lub skorzystaj z poniższych adresów placówek.

 • Bełchatów, ul. Czapliniecka 93/95
 • Drzewica, ul. Stawowa 27
 • Konstantynów Łódzki, ul. Sadowa 10
 • Kutno, ul. Sowińskiego 1
 • Lutomiersk, ul. Kościuszki 15
 • Łódź, ul. 1 Maja 42/44
 • Łódź, ul. Kopcińskiego 32
 • Łódź, ul. Limanowskiego 194/196
 • Łódź, ul. Mokra 4
 • Łódź, ul. Niciarniana 49
 • Łódź, ul. Pasjonistów 15
 • Łódź, ul. Piłsudskiego 135
 • ​Łódź, ul. Radwańska 26
 • Łódź, ul. Rzgowska 219
 • Łódź, ul. Sierakowskiego 67A
 • Łódź, ul. Tuwima 15
 • Łódź, ul. Wigury 19
 • Łódź, ul. Zgierska 1
 • Pabianice, ul. Kilińskiego 10/12
 • ​Pabianice, ul. Zamkowa 36
 • Piotrków Trybunalski, ul. Dmowskiego 38
 • Poddębice, ul. Mickiewicza 16
 • Rogowiec, ul. Św. Barbary 8
 • Sieradz, ul. Wincentego Wnuka 10a lok. S13
 • Zduńska Wola, ul. Getta Żydowskiego 11
 • Żychlin, ul. Marii Konopnickiej 5A

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek na terenie Polski, w których można skorzystać z bezpłatnego badania anty-HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

Grupa ALAB to ogólnopolska sieć najnowocześniejszych medycznych laboratoriów diagnostycznych. Grupa jest częścią europejskiej sieci laboratoriów skoncentrowanych wokół laboratorium Limbach z główną siedzibą w Heidelbergu. Doświadczenia wypracowane przez lata w innych krajach są wdrażane w Polsce przez grupę ALAB, służąc rozwojowi nowoczesnej diagnostyki z korzyścią dla pacjentów i lekarzy. W Polsce grupa ALAB oferuje najszerszą ofertę ponad 3500 badań diagnostycznych: od podstawowych po wysokospecjalistyczne testy na nietolerancje pokarmowe, markery nowotworowe, badania genetyczne, badania prenatalne, diagnostykę autyzmu, boreliozy czy alergii. Nasza oferta zawiera również kilkadziesiąt specjalistycznych pakietów badań stworzonych pod kątem konkretnych schorzeń, dolegliwości i narządów a także profilaktyki zdrowotnej. Prowadzimy akcje edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Obecnie posiadamy 80 laboratoriów na terenie całego kraju oraz ponad 400 punktów pobrań. www.alablaboratoria.pl.Jeśli mają Państwa dodatkowe pytania związane z akcją, zapraszamy do zadawania pytań mailowo: hcv@alab.com.pl
[2] www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf

[3] Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.

[4] Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.

[5] Opłata za połączenie według stawki operatora

[6] www.onkologia.org.pl/nowotwory-watroby, dostęp 17.03.2021. Dane dotyczą Europy, USA i Japonii.