Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Gmina Drzewica przejmuje drogę powiatową

19.08.2021

W czwartek, 19 sierpnia 2021 roku odbyła się XXXV, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Drzewicy. Efektem posiedzenia jest jedna uchwała, która umożliwi Gminie Drzewica złożenie wniosku o pozyskanie dofinansowania na modernizację dwóch odcinków drogi powiatowej nr 3109E.

Główne założenia projektu uchwały zaprezentował Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który poinformował o planach modernizacji kolejnych dwóch odcinków drogi powiatowej nr 3109E: odcinka Brzuza - Radzice Małe oraz ulicy Żeromskiego w Drzewicy. Żeby te bardzo potrzebne a jednocześnie kosztowne inwestycje (łączny szacowany koszt 8,4 mln zł) mogły zostać zrealizowane, niezbędne jest dofinansowanie z Rządowego Programu Rozwoju Dróg (dawnego Funduszu Dróg Samorządowych).

Nabór wniosków o pozyskanie wsparcia z Rządowego Programu Rozwoju Dróg na 2022 rok został już ogłoszony. Po dwustronnych uzgodnieniach na linii Starostwo Powiatowe w Opocznie – Urząd Miejski w Drzewicy podjęto decyzję, że do naboru jako wnioskodawca przystąpi Gmina Drzewica, przy czym nasz samorząd musi wcześniej przejąć obydwa odcinki w swój zarząd. I właśnie tego dotyczyły zapisy proponowanej uchwały.

Przedstawiony projekt zyskał poparcie wszystkich radnych. Tym samym Rada Miejska w Drzewicy wyraziła jednogłośną wolę przejęcia od Powiatu Opoczyńskiego zadania zarządzania drogami powiatowymi, polegającego na rozbudowie drogi powiatowej nr 3109E na odcinku Brzuza - Radzice Małe oraz przebudowie drogi powiatowej nr 3109E – ul. Żeromskiego w Drzewicy. Jednocześnie upoważniła Burmistrza Drzewicy do zawarcia stosownego porozumienia pomiędzy Powiatem Opoczyńskim a Gminą Drzewica.

Po podpisaniu porozumienia będziemy mogli złożyć wniosek o pozyskanie środków z Rządowego Programu Rozwoju Dróg na 2022 rok. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 80%. Gdyby udało nam się uzyskać wsparcie na takim poziomie, pozostałymi kosztami (20%) podzieliłyby się po równo Gmina Drzewica i Powiat Opoczyński.

 

Zapraszamy do obejrzenia sesji on-line na kanale Gminy Drzewica na YouTube.

Obszerne informacje na temat uchwał Rady Miejskiej w Drzewicy oraz inwestycji Gminy Drzewica dostępne są na stronach: www.bip.drzewica.pl/ i drzewica.esesja.pl/

Za stołem prezydialnym siedzą: od lewej Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Drzewicy i Przewodnicząca Rady Miejskiej w DrzewicyW środku Burmistrz Drzewicy prezentuje założenia projektu uchwały, po lewej Skarbnik Gminy, po prawej Zastępca Burmistrza Drzewicy.