Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 22 kwietnia 2021
Imieniny: Łukasza, Kai i Nastazji
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Dzień otwarty na zamku w Drzewicy!

24.10.2018
Parę tygodni temu informowaliśmy Państwa o wizycie w Drzewicy Pana Mariusza Janczewskiego – pełnomocnika właściciela zamku. Od tamtej pory na zamku zdążyło się już sporo wydarzyć, stąd zatem pomysł, aby otworzyć jego bramy i nieco przybliżyć mieszkańcom co dzieje się obecnie na dziedzińcu, ale także pokazać przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom jak zamek wygląda od środka.

Już od kilkunastu dni trwały prace porządkowe oraz działania mające na celu zabezpieczenie zamku przed dalszą dewastacją. Prowadzone były także działania przygotowawcze do odbywających się właśnie wykopalisk archeologicznych. Wyniki prac odpowiedzą, przede wszystkim, na pytania związane ze stanem technicznym budowli wzniesionej z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego, a także uzupełnią dokumentację w zakresie statyki konstrukcji obiektu.

Wstępne badania potwierdzają, że podstawa zamku jest w bardzo dobrym stanie – mowa tu zarówno o drewnianych balach na jakich zamek został wybudowany, jak i fundamentach, które wg badań, wolne są od pęknięć. Na pełny raport dotyczący stanu technicznego zamku  będziemy musieli jednak poczekać aż do zakończenia prac, który planowane jest na koniec roku.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z dnia otwartego.