Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Szkoła Podstawowa w Idzikowicach od lat w proces nauczania wpisuje zadania priorytetowe związane m. in. z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa. A jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym jest wzmożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Corocznie organizowane są spotkania z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej, służby ochrony kolei. Uczniowie zdają egzamin na kartę rowerową – w ubiegłym roku szkolnym kartę zdobyło 23 uczniów. Ważnym działaniem jest również przeprowadzanie próbnych alarmów przeciwpożarowych oraz nauka pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez nauczycielki posiadające certyfikat ukończenia kursu „Ratujemy i uczymy ratować” Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto szkoła od lat uczestniczy w „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa” oraz „Klubie Bezpiecznego Puchatka” – programach skierowanym do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie biorą również udział w konkursach tematycznie związanych z bezpieczeństwem na drodze, w domu, w sieci, a także pożarniczym.
W dniu 9 września we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Czy z kolegą, czy też sam o swe bezpieczeństwo dbam”.
Początek dnia rozpoczęto apelem, na którym uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem dnia oraz poznali hasło przewodnie, ułożone przez uczniów. Po czym uczniowie podzieleni na grupy wiekowe uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych partnerów szkoły. Pan Michał Kędziora - koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z WORD prowadził z uczniami zajęcia, na których prezentował film „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”, w którym SpongeBob doradzał głównemu bohaterowi Filipowi, jak najlepiej postąpić, żeby uniknąć niebezpieczeństwa. Równocześnie odbywały się zajęcia z umiejętności jazdy na rowerze oraz znajomości zasad poruszania się na drodze w Miasteczku Ruchu Drogowego prowadzone przez młodszego aspiranta Mirosława Antosa. Podsumowaniem pierwszej części dnia było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem bezpieczny na drodze”. Zwycięzcami konkursu zostali:
- w kategorii klas I – III: I m. Hania Orłowska, II m. Filip Kwaśniak, III m. Patrycja Owsińska
- w kategorii klas IV – VI: I m. Zuzia Jurek, II m. Kamil Domagała, III m. Zuzia Domagała.
Wyróżnieni uczniowie w nagrodę otrzymali przybory plastyczne. Ponadto za udział w konkursie wyróżnione zostały wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego – otrzymały farby akwarelowe.
W dalszej części dnia dyrektor szkoły przygotowała dla uczniów niespodziankę – spotkanie z Jednostką Ratowniczo - Gaśniczą KPPSP w Opocznie pod przewodnictwem bryg. Józefa Pacana. Uczniowie dowiedzieli się o zakresie obowiązków funkcjonariuszy straży pożarnej, o bezpieczeństwie pożarowym, a także poznali wyposażenie samochodu strażackiego, w tym wykorzystywanemu przy udzielaniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Szczególną atrakcją były pokazy strażackie, w tym „uratowanie” piłki z dachu budynku szkolnego.
Na zakończenie uczniowie otrzymali: od WORD zeszyty ze znakami drogowymi, od PZU znaczki odblaskowe, od KPPSP ulotki informacyjne „Nie dla czadu” związane z kampanią profilaktyczno-edukacyjną informującą o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla, której celem jest uświadamianie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych. Natomiast funkcjonariusze straży pożarnej, policji oraz koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego otrzymali podziękowania od dyrektor szkoły.
W przygotowanie „bezksiążkowego” dnia aktywnie włączyli się nauczyciele: Marzena Domagała, Dorota Matuszczak, Agnieszka Składowska, Bogusława Wojciechowska, Monika Kaczmarczyk, Teresa Prasek oraz uczniowie. Całość koordynowała dyrektor szkoły Anna Jakubczyk.