Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Duży sukces „Podkasanej Muzy” 2024!

13.06.2024
Już po raz szósty Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy we współpracy z Gminą Drzewica i Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy zorganizował Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością "Podkasana Muza". Ta niezwykle cenna inicjatywa zyskała charakter wydarzenia ponadregionalnego, gromadząc artystów z Świętokrzyskiego, Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Celem drzewickiego festiwalu jest stymulowanie twórczej aktywności i integracji osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie dorobku artystycznego instytucji, organizacji i placówek wspierających te osoby. Festiwal „Podkasana Muza” pokazuje, że twórczość osób z niepełnosprawnościami jest niezwykle różnorodna, pełna pasji i kreatywności, często posiadająca unikalne i indywidualne przesłanie. Równocześnie festiwal znacząco przyczynia się do kształtowania klimatu społecznej akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Przekonaliśmy się o tym w środę, 12 czerwca 2024 roku w Regionalnym Centrum Kultury. Spotkanie otworzyła projekcja krótkiego filmu przygotowanego przez uczestników drzewickiego warsztatu. Po chwytającej za serce projekcji już na żywo, na scenie RCK w Drzewicy zaprezentował się WTZ Drzewica, który otworzył część artystyczną przeglądu. Na wstępie głos zabrał także Burmistrz Drzewicy, który pogratulował organizatorom przygotowania kolejnej edycji festiwalu oraz życzył wszystkim udanych występów. Następnie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów z Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach. Na deskach sali widowiskowej wystąpili także artyści reprezentujący: WTZ Żarnów, SOSW dla Dzieci Niesłyszących Radom, WTZ Rawa Mazowiecka, WTZ Kamienna Wola, ZSS Grójec, WTZ Borkowice, ŚDS Dąbrówka, WTZ Kubusie, WTZ Końskie, ŚDS Razem Radom, SOSW Nowe Miasto, WTZ Konstantynów Łódzki, WTZ Bełchatów, WTZ Tomaszów Mazowiecki.

Zgromadzona publiczność z pewnością nie żałowała czasu poświęconego na oglądanie występów osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy przeglądu zaprezentowali ogromną różnorodność form artystycznych, w tym muzykę, poezję, taniec, inscenizacje teatralne, skecze i kabaret. Tematyka występów była bardzo zróżnicowana. Dzięki swojej spontaniczności i niezwykłej radości scenicznej artyści potrafili rozbawić widzów do łez, zachęcić do wspólnego śpiewu i tańca, a także skłonić do głębszych refleksji. Udowodnili, że posiadają naprawdę wielkie talenty.

Po zakończonych występach, na wszystkich zgromadzonych czekała nie lada niespodzianka. Gościem specjalnym drzewickiego przeglądy był Adam Wdówka z Opoczna – zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska, znany z drugiej edycji telewizyjnego programu „Down the road”.

Podczas uroczystego podsumowania festiwalu organizatorzy i sponsorzy, w tym przedstawiciel drzewickiego samorządu Sekretarz Miasta Andrzej Krzyżanowski, przekazali wszystkim placówkom nagrody, upominki i dyplomy. Po wspólnej fotografii zebrani udali się na ciepły poczęstunek.


Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.