Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 30 marca 2023
Imieniny: Amelii, Dobromira i Leonarda
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Duże zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” w Gminie Drzewica

14.01.2022
Coraz więcej mieszkańców Gminy Drzewica korzysta z programu „Czyste Powietrze”. Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny pomógł przygotować już ponad 30 wniosków na dofinansowanie wymiany starych pieców i termomodernizacji budynków. Łączna wartość inwestycji, które otrzymają dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, przekroczyła 1 mln zł.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program mający na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jest przeznaczony dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dofinansowanie obejmuje: * wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe (pieców, kotłów) na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy * przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dotacja może wynieść do 30.000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37.000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Wszelkie niezbędne informacje uzyskają Państwo w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze”, który od lipca 2021 roku działa w ramach porozumienia Gminy Drzewica z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Punkt mieści się w pokoju nr 6 na parterze budynku Urzędu Miejskiego w Drzewicy (ul. Stanisława Staszica 22). Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-17:00.

Przeszkoleni urzędnicy zapewniają mieszkańcom: * kompleksowe i precyzyjne informacje o wsparciu finansowym na wymianę pieców i termomodernizację domów * pomoc w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW * pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

Od początku funkcjonowania punkt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, czego wymiernym dowodem jest ilość wniosków o pozyskanie wsparcia z WFOŚiGW. Dotychczas mieszkańcy Gminy Drzewicy złożyli w punkcie 34 wnioski na dofinansowanie inwestycji, których łączna wartość przekracza 1 mln zł przy puli dotacji wynoszącej łącznie około 0,5 mln zł. Inwestycje dotyczą głównie wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne kotły na pellet lub gaz.

Pracownicy punktu informują ponadto, iż od 1 stycznia 2022 roku wycofana została dotacja na kotły węglowe. W efekcie nie można już otrzymać dofinansowania na zakup i montaż kotła zasilanego paliwami węglowymi, w tym w eko-groszkiem.

Więcej szczegółowych wiadomości można uzyskać pod numerem telefonu 48 375-72-01 (w godzinach 15.00-17.00). Ze względu na ograniczony zakres czasowy działania punktu osoby zainteresowane wizytą i uzyskaniem pomocy zachęcamy do wcześniejszych zgłoszeń pod numerem telefonu 48 375-67-94.

Zapraszamy także do odwiedzania strony internetowej programu „Czyste powietrze”: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/