Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 16 czerwca 2024
Imieniny: Aliny, Anety i Benona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Drzewiczanie w duchu patriotyzmu

13.11.2023
W sobotę, 11 listopada 2023 roku mieszkańcy Gminy Drzewica oddali hołd ojcom niepodległego państwa polskiego, biorąc udział w uroczystościach z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. Na program gminnych obchodów złożyły się: msza święta w intencji Ojczyzny, patriotyczna wieczornica oraz koncert w wykonaniu naszych rodzimych artystów.

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła liczna grupa mieszkańców oraz gości na czele z radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego Januszem Ciesielskim i przedstawicielami parlamentarzystów. Wszyscy zebrali się na placu przed kościołem pw. św. Łukasza w Drzewicy, by o godz. 16:30 – prowadzeni przez poczty sztandarowe – wejść do świątyni na mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Uroczyste nabożeństwo odprawili trzej księża z drzewickiej parafii:  proboszcz - ks. kan. Adam Płuciennik oraz wikariusze – ks. Mariusz Pałgan i ks. Michał Kopciński. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz proboszcz, który wygłosił okolicznościową homilię, natomiast oprawę artystyczną zapewnił chór parafialny.

Z kościoła świętujący przemaszerowali do parku na Placu Wolności. Tym razem – ze względu na remont Pomnika Pamięci – główna ceremonia rocznicowa miała miejsce przy obelisku upamiętniającym pierwszą wizytę generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Drzewicy, do której doszło w 1794 roku. Dwieście lat po pobycie generała (12 listopada 1994 roku) została tu odsłonięta ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy tablica pamiątkowa. Widnieją na niej słowa wypowiedziane przez Dąbrowskiego na drzewickim rynku: "Najostatniejszym będę, który Ojczyznę, wojsko i was porzucę".

Wieczornica przy obelisku przebiegała w duchu patriotyzmu i podniosłej atmosferze, a biało-czerwone oświetlenie oraz zapalone pochodnie jeszcze potęgowały wyjątkowy klimat spotkania. Zgodnie z tradycja dowódcą uroczystości był naczelnik OSP w Drzewicy, druh Ryszard Sobkiewicz, natomiast rolę prowadzącego pełnił Piotr Bajerowski z Urzędu Miejskiego w Drzewicy.

Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i oficjalnym powitaniu zebranych przez prowadzącego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Gospodarz Gminy nawiązał do historii naszego kraju, skupiając się na postaciach generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z „Ojców Niepodległości”. Jednocześnie podziękował mieszkańcom za tak liczny udział w obchodach oraz za bardzo wysoką frekwencję podczas niedawnych wyborów parlamentarnych, która stanowiła jeden z przejawów patriotyzmu.

Przy asyście druhów OSP delegacje władz samorządowych i państwowych,  lokalnych instytucji, placówek oświatowych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw złożyły pod obeliskiem kilkadziesiąt wieńców i wiązanek. Jak zawsze wielkie brawa otrzymała reprezentacja najmłodszych mieszkańców - ubranych w ludowe stroje dzieci z Przedszkola Samorządowego w Drzewicy. Obchody na placu Wolności spuentowało odśpiewanie „Roty”.

Ostatnim, artystycznym punktem 11-listopadowych uroczystości był koncert pn. „Jesienne impresje o Niepodległości” w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Na scenie sali widowiskowej wystąpiły: tworząca się  Młodzieżowa Orkiestra Dęta, zespół "Jakoś to będzie", Zespół Pieśni i Tańca "Drzewiczanie" oraz Zespół Folklorystyczny "Mali Drzewiczanie".

Zaprezentowane przez naszych artystów pieśni patriotyczne oraz utwory poetyckie dogłębnie poruszyły widzów, którzy po wspólnym ośpiewaniu „Pierwszej Brygady” i „Przybyli ułani pod okienko” rozeszli się do domów w nastroju wspólnoty i patriotyzmu.