Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 26 września 2020
Imieniny: Cypriana, Justyny i Łucji
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Drzewiccy seniorzy pięć razy na podium Mistrzostw Polski

21.11.2019
Są aktywni, ambitni i spragnieni innowacji. Swoją postawą mogą zawstydzić niejednego młodziana. W weekend, 16-17 listopada do Myślenic zjechali seniorzy z południowej i centralnej Polski, aby rywalizować w I Mistrzostwach Polski Seniorów w Speed-ballu.  Co nas  bardzo cieszy, największe sukcesy zanotowali zawodnicy z Drzewicy!

Reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz organizacji zrzeszających seniorów z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska oraz Województwa Łódzkiego skrzyżowali swoje rakiety podczas I Mistrzostw Polski w Speed-ballu, dedykowanych seniorom 50+. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Sportownia, a partnerem Federacja Speed-ball Polska. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W rywalizacji uczestniczyło 30 zawodników, którzy walczyli o najwyższe lokaty w grze na czas (super solo) oraz grze singlowej. Zawody odbyły się w formule dwóch turniejów z podziałem na płeć.

Do Mistrzostw Polski przystąpiła silna reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Drzewicy, który wystawił ośmioro zawodników: Bogdana Piekarskiego, Stefana Kowala, Leokadię Kwiecień, Elżbietę Kot, Irenę Kwiecień, Barbarę Szczepańską, Stanisławę Kothe i Marię Smolarską. Poza konkurencją wystartowała Beata Matysiak.

Drzewiczanie spisali się znakomicie, zdobywając pięć medali. W gronie kobiet podwójną Mistrzynią Polski została Maria Smolarska, a Irena Kwiecień wywalczyła brązowy medal w konkurencji super solo. Wśród mężczyzn z medali cieszyli się Bogdan Piekarski (srebro w super solo) i Stefan Kowal (brąz w grze singlowej). Serdecznie gratulujemy!

 

Klasyfikacja

* Super solo seniorek

1. Maria Smolarska (UTW Drzewica)

2. Danuta Fugas (AWS Wojkowice)

3. Irena Kwiecień (UTW Drzewica)

5. Elżbieta Kot (UTW Drzewica)

5. Leokadia Kwiecień (UTW Drzewica)

7. Stanisława Kothe (UTW Drzewica)

8. Barbara Szczepańska (UTW Drzewica)

 

* Super solo seniorów

1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)

2. Bogdan Piekarski (UTW Drzewica)

3. Józef Barański (Stowarzyszenie "Radość Życia" w Wałbrzychu)

 

* Gra singlowa seniorek

1.  Maria Smolarska (Speed-ball Drzewica)

2.  Halina Liszka (UTW Lipnica Murowana)

3.  Halina Pressel (Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku)

 

* Gra singlowa seniorów

1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)

2. Józef Trojanowski  (UTW Lipnica Murowana)

3. Stefan Kowal (UTW Drzewica)

 

-  Zapoczątkowaliśmy cykl rozgrywek dedykowanych seniorom. Jest to ważny moment w historii polskiego speed-ballu, ponieważ to nasz region będzie kojarzony jako miejsce, gdzie na zawodach spotykają się seniorzy trenujący speed-ball - podkreślił Zbigniew Bizoń ze Stowarzyszenia "Sportownia".

 - To, co się wydarzyło w miniony weekend przerosło nasze oczekiwania. Zawody finałowe przy udziale seniorów były jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń w tym roku. Seniorzy pokazali nam niesamowite zaangażowanie i byli przygotowani do zawodów. Ten potencjał trzeba wspierać - dodała  Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia "Sportownia".

Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, kiedy nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport.

Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku i od tego czasu szybko się rozwija. Na ziemi myślenickiej powstała pierwsza w kraju grupa seniorów trenujących speed-ball. Jej prekursorem i  założycielem był nieżyjący już Stefan Patyk z UTW w Myślenicach.

Z kolei pierwsza seniorska grupa speed-ballu na terenie Województwa Łódzkiego działa w Drzewicy pod okiem nauczycielki Marii Smolarskiej (Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków). Nasi seniorzy są uczestnikami programu "Łódzkie dla aktywnych seniorów+".

Źródło foto: Stowarzyszenie Sportownia, UTW w Drzewicy