Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 27 września 2020
Imieniny: Damiana, Mirabeli i Wincentego
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Drzewica podziękowała za wolną Polskę

12.11.2019

W poniedziałek, 11 listopada odbyły się w Drzewicy gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku, zgromadziły bardzo liczną grupę uczestników, którzy oddali hołd ojcom niepodległego państwa polskiego i podziękowali za wolną Polskę.

Drzewickie uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości przebiegały w bardzo podniosłej i patriotycznej atmosferze. Rozpoczęły się na placu przy remizie OSP w Drzewicy. Kwadrans przed szesnastą nastąpiła zbiórka, podczas której mieszkańcy mieli okazję wysłuchać minikoncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy.

Prowadzona przez orkiestrantów i poczty sztandarowe kolumna przeszła do kościoła pw. św. Łukasza na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Uroczyste nabożeństwo koncelebrowali: Proboszcz Parafii Drzewica ks. kan. Adam Płuciennik, Gminny Kapelan Strażaków ks. prał. Stanisław Madej, Proboszcz Parafii Domaszno ks. Aleksander Mańka oraz ks. dr Rafał Piekarski – wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który wygłosił homilię z licznymi nawiązaniami do  historii Polski. Na zakończenie mszy świętej ks. prał. Stanisław Madej odczytał „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi, natomiast ks. kan. Adam Płuciennik przypomniał o przypadającej 12 listopada 225. rocznicy wizyty gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Drzewicy.

Z kościoła pod eskortą policji przemaszerowano  do parku na placu Wolności, gdzie miała miejsce główna ceremonia rocznicowa. Dowódcą uroczystości prowadzonej przez Gminnego Komendanta Ochrony Ppoż. bryg. Mariana Kłobuckiego był Naczelnik OSP w Drzewicy druh Ryszard Sobkiewicz.  

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który nawiązał do wydarzeń sprzed 101 lat i przejawów współczesnego patriotyzmu, jednocześnie dziękując mieszkańcom za tak liczny udział w obchodach. Głos zabrali również Poseł Grzegorz Wojciechowski oraz Maria Witkowska, która odczytała list od Posła Roberta Telusa.

Przy asyście druhów OSP delegacje władz, lokalnych instytucji, placówek oświatowych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw złożyły pod pomnikiem kilkadziesiąt wieńców i wiązanek. W imieniu mieszkańców i samorządu Drzewicy wieniec złożyli: Burmistrz Janusz Reszelewski, Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz. Oczywiście nie mogło zabraknąć reprezentacji najmłodszych mieszkańców – ubranych w ludowe stroje dzieci z Przedszkola Samorządowego w Drzewicy, które  otrzymały gromkie brawa od wszystkich zgromadzonych.

Oficjalne rozwiązanie wieczornicy nastąpiło na placu obok remizy OSP. Mieszkańcy rozeszli się do domów w nastroju wspólnoty i patriotyzmu.