Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 5 lipca 2022
Imieniny: Antoniego, Bartłomieja i Karoliny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Druhowie z wizytą w stolicy Małopolski

05.08.2021
W niedzielę 1 sierpnia przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Drzewica uczestniczyli w wyjeździe do Krakowa. Celem podróży o charakterze edukacyjnym była m.in. Bazylika św. Floriana oraz podziemia Rynku Głównego, będące jednocześnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wyjazd zorganizowano w ramach grantu przyznanego przez zarząd Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Dolina Pilicy.

Strażacy wraz z Burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim oraz Gminnym Komendantem Ochrony Przeciwpożarowej Marianem Kalużnym wyruszyli z Drzewicy wczesnym rankiem. Pierwszym punktem wyjazdu po przyjeździe do stolicy Małopolski była wyjątkowa wizyta w Bazylice św. Floriana – patrona strażaków. To właśnie tutaj od roku 1949 z wiejskiej parafii w Niegowici zostaje przeniesiony młody wikary - ks. Karol Wojtyła. Wizyta druhów w bazylice rozpoczęła się od uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem Proboszcza tutejszej parafii Ks. Grzegorza Szewczyka. Po nabożeństwie uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z historią parafii a także zwiedzić bazylikę. Na zakończenie wizyty Ks. Proboszcz pobłogosławił pielgrzymów relikwiami Św. Floriana oraz wręczył przyjezdnym na ręce burmistrza pamiątkowy album ze zdjęciami wraz z dedykacją.

Następnie strażacy udali się na Rynek Główny, gdzie mogli podziwiać architekturę Bazyliki Mariackiej wraz z wybitnym gotyckim dziełem Wita Stwosza - Ołtarzem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz Hejnalicą Mariacką. W dalszej części zwiedzania druhowie udali się w kierunku Sukiennic, aby zwiedzić znajdującą się tam Galerię Sztuki Polskiej w krakowskim oddziale Muzeum Narodowego. Obecnie to największa w Polsce stała ekspozycja dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby, gdzie druhowie mogli zobaczyć takie dzieła jak chociażby „Hołd Pruski” Jana Matejki czy „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego. Następnie strażacy przeszli do Rynku Podziemnego gdzie znajduje się nowoczesny i multimedialny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wizyta w muzeum to multimedialne widowisko – podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. W podziemiach wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne. Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wyjazdu udali się na spacer po Starym Mieście. Wizytę w Krakowie zakończył wspólny obiad.

Wyjazd druhów do Krakowa to drugie zadanie realizowane ze środków zewnętrznych w ramach poddziałania "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Pierwszym zadaniem, które odbyło się 27 lipca br. były warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce związanej z gaszeniem składowisk odpadów, jak również nielegalnych wysypisk śmieci i ich znaczeniu dla środowiska. Szkolenie poprowadził mł. kapt. Jarosław Klata z PSP w Przysusze. Grant przyznany przez Radę Stowarzyszenia LGD Dolina Pilicy pochodzi ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.