Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Deszcz piechurom niestraszny

19.02.2024
Wysoka frekwencja mimo deszczowej aury, urokliwa a zarazem wymagająca trasa oraz znakomite humory - tak można scharakteryzować przebieg VIII Walentynkowego Rajdu Pieszego, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Urząd Miejski w Drzewicy.

Ósma edycja imprezy adresowanej do zakochanych w pieszych wędrówkach odbyła się w sobotę, 17 lutego 2024 roku. Pomimo obfitych, ale na szczęście zanikających z czasem opadów deszczu miała wysoką frekwencję. Zgromadziła 55 piechurów z całej Polski. Mieszkańcom Gminy Drzewica towarzyszyli goście m.in. ze Szczecina, Tomaszowa Mazowieckiego, Mogielnicy, Przysuchy, Opoczna, gmin Poświętne, Końskie, Rusinów i Gielniów. Jak zawsze wśród uczestników byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów.

W sobotni poranek piechurzy zebrali się obok starego młyna przy ul. J. Słowackiego w Drzewicy. Tam odprawę z udziałem Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego przeprowadzili Prezes i Wiceprezes LGD "Nad Drzewiczką" - Waldemar Pęczkowski i Andrzej Krzyżanowski, witając piechurów oraz przedstawiając sztab rajdu.

Rolę przewodników pełnili Andrzej Krzyżanowski i Mateusz Kwaśniak, funkcję tzw. czerwonej latarni – zamykającej kolumnę – sekretarz zarządu LGD „Nad Drzewiczką” Witold Chotecki, natomiast o opiekę medyczną zadbał Albert Białek  - wykwalifikowany ratownik OSP w Drzewicy. Z kolei pomoc techniczną zapewniał druh Józef Kasicki z OSP Dąbrówka.

Tuż po godz. 9.40 zwarta grupa wyruszyła na trasę, obierając kurs na południe. Po przejściu kładki na Drzewiczce ulicą W. Sikorskiego dotarła do terenów leśnych, by za tablicą z napisem "Gmina Drzewica" skierować się ku dolinie Brzuśni. Ten teren na styku województw łódzkiego i mazowieckiego jest bardzo atrakcyjny krajobrazowo, a jednocześnie dość wymagający technicznie - zawiera, m.in. kilka stromych podejść oraz piaszczystych fragmentów, które po deszczu zamieniają się w błotniste odcinki specjalne.

Trzeba przyznać, że mimo dżdżystej aury szło się naprawdę dobrze. Tempo marszu było wysokie, dlatego kolumna bardzo szybko dotarła lasem do Bielin, gdzie odbył się dłuższy odpoczynek przy sklepie. Już tradycyjnie piechurzy otrzymali słodki prezent od pani sklepowej, a później ponownie wyruszyli na trasę, obierając kurs na dolinę Brzuśni. Maszerując wzdłuż rzeki przeszli do tartaku, następnie pod wiaduktem kolejowym skierowali się ku Drzewicy.

Metę usytuowaną na tzw. ziemi ognistej niedaleko ulicy W. Sikorskiego osiągnęli tuż po godzinie 13.00. Jak pokazały odczyty GPS, łącznie pokonali 12 km w czasie 3 godzin i 22 minut brutto (wliczając postoje).

Na leśnej polanie na wszystkich czekały kolejne atrakcje - ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wywołujące wielkie emocje konkurencje sprawnościowe. W rzucie szyszką do celu zwyciężyła Karolina Stołowska, natomiast w rzucie jajkiem w parach bezkonkurencyjna okazała się drużyna Albert Białek i Maciej Kowalski. Konkurs „Wielkiego żarłoka” (jedzenia pączków na czas) zakończył się wygraną faworytki – Gabrieli Łaskiej.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu z udziałem organizatorów oraz radnego Rady Miejskiej w Drzewicy Andrzeja Szczepanika najlepsi zawodnicy z konkurencji sprawnościowych i konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostały sprzęt sportowo-rekreacyjny i gadżety promocyjne Gminy Drzewica rozlosowano wśród wszystkich startujących. Wręczono także tradycyjny puchar dla najmłodszego piechura. Trofeum odebrała 4,5-letnia Marysia Białek. Nagroda specjalna powędrowała do Toli Jesionek (7 lat) – najmłodszej piechurki, która pokonała całą trasę. Ponadto z okazji Walentynek każdy z obecnych otrzymał słodkie serduszko.

Kończąc spotkanie społecznicy z LGD pogratulowali piechurom znakomitej kondycji oraz podziękowali osobom, które pomogły w organizacji rajdu. Wszystkich obecnych zaprosili na kolejne tegoroczne imprezy sportowo-rekreacyjne organizowane przez LGD.

VIII Walentynkowy Rajd Pieszy odbył się w ramach działania publicznego pn. „Drzewica – poczuj pasję do turystyki”, finansowanego ze środków Gminy Drzewica na 2024 rok.

 

Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowych profilach Gminy Drzewica i LGD „Nad Drzewiczką”.