Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Biegowe sukcesy podchorążego z Drzewicy

27.10.2022
Drzewiczanin Michał Franczak, kształcący się w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, osiąga duże sukcesy nie tylko w slalomie kajakowym, ale również w lekkoatletyce. Od dwóch sezonów zdobywa medale zawodów biegowych rangi ogólnopolskiej.

Michał Franczak (rocznik 1999), od małego związany z Ludowym Klubem Kajakowym Drzewica, to nie tylko bardzo dobry kajakarz górski, specjalizujący się w kanadyjkach jedynkach, ale także świetny biegacz, który kajaki łączył z bieganiem, osiągając sukcesy w ramach współzawodnictwa szkolnego czy też lokalnych zawodów.

Kiedy został studentem Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (2018 rok) ograniczył trenowanie kajakarstwa (choć z niego nie zrezygnował), a jednocześnie położył nacisk na biegi długodystansowe. Obecnie jest członkiem Sekcji Biegów Długodystansowych AWL i regularnie podnosi poziom swojego wytrenowania, bijąc kolejne rekordy życiowe. Efektem tej pracy są sukcesy o zasięgu krajowym.

Pierwszy medal rangi ogólnopolskiej w bieganiu podchorąży Franczak zdobył w ubiegłym roku podczas Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegach przełajowych (Warszawa, kwiecień 2021). Będąc członkiem sztafety 4x2000 m walnie przyczynił się do zdobycia przez drużynę AWL trzeciego miejsca i brązowego medalu.

Jeszcze większe osiągnięcia zanotował w bieżącym roku. Bardzo udany sezon 2022 przyniósł mu dwa złota – sztafetowe i indywidualne.

W marcu drzewiczanin wystartował w Mistrzostwach Wyższego Szkolnictwa Wojskowego 2022 w biegach przełajowych, rozegranych na terenach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W sztafecie 4x2000 m spisał się kapitalnie. Poprowadził drużynę AWL do złotego medalu i mistrzostwa Polski.

Na indywidualne złoto czekał do października. Trzy tygodnie temu wystartował w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych 2022 w biegach przełajowych. Mistrzostwa rozegrano na terenie Lublińca w ramach 26. Biegu Przełajowego "O Nóż Komandosa" im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Leśną, obfitującą w podbiegi trasę o długości 15 km nasz biegacz pokonywał w pełnym umundurowaniu wojskowym. Osiągnął znakomity rezultat 1:07:52, który dał mu pierwsze miejsce, złoty medal oraz tytuł mistrza Polski w kategorii "szkolnictwa wojskowego". To największe osiągnięcie drzewiczanina w przełajach.

Reprezentant AWL oczywiście nie osiada na laurach, bo przed nim kolejne wojskowe wyzwania sportowe. Tegoroczne plany zakładają jeszcze udział w Maratonie Selekcji, natomiast w przyszłym sezonie podchorąży chce bronić drużynowego złota w kolejnych Mistrzostwach Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegach przełajowych. Planuje również polecieć do Stanów Zjednoczonych na Mistrzostwa Świata Szkół Oficerskich, w których wystartuje jako lider teamu.

- Michałowi serdecznie gratuluję sukcesów biegowych, które są efektem talentu oraz ciężkiej, systematycznej pracy na treningach, a zarazem świadectwem siły charakteru i waleczności – podkreśla Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. – Życząc dalszego rozwijania sportowych pasji i zrealizowania ambitnych planów startowych, dziękuję za popularyzowanie lekkoatletyki oraz promocję Gminy Drzewica na arenie ogólnopolskiej.