Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Atrakcje na szlaku, atrakcje na mecie

19.06.2023
Wysoka frekwencja, nowa, ciekawa trasa, wysokie tempo i liczne atrakcje na mecie – tak można podsumować przebieg XIV Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…”, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Urząd Miejski w Drzewicy. Eskapada odbyła się w sobotę, 17 czerwca 2023 roku.

Czternasta edycja Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…”, została zorganizowana w ramach zadania publicznego pn. „Drzewica – poczuj pasję do turystyki” finansowanego ze środków Gminy Drzewica na 2023 rok. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, gromadząc 60 miłośników turystyki pieszej z wielu zakątków Polski. Mieszkańcom Gminy Drzewica towarzyszyli goście z Województwa Podkarpackiego, Mszczonowa, Łasku, Końskich, Gminy Stąporków i Gminy Gowarczów. Jak zawsze wśród uczestników byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po dorosłych.

Otwarcie rajdu nastąpiło o godz. 9:30 na drzewickim Orliku, gdzie zebranych powitali i odprawę poprowadzili Prezes i Wiceprezes LGD "Nad Drzewiczką" - Waldemar Pęczkowski i Andrzej Krzyżanowski. Po otrzymaniu mapek, wody i garści informacji organizacyjnych, a także spryskaniu się naturalnym preparatem przeciwko kleszczom turyści wyruszyli na trasę. Przewodnikiem był prezes LGD, kolumnę rajdu zamykał Kacper Tomaszewski, natomiast nad bezpieczeństwem piechurów czuwał Albert Białek, strażak - ratownik OSP w Drzewicy.

Pogoda do aktywności fizycznej okazała się dość wymagająca – przynajmniej początkowo. Po nocnym deszczu przed południem ziemia jeszcze parowała, dlatego było duszno. Na szczęście z czasem powietrze zrobiło się bardziej rześkie, a temperatura nie przekraczała 25 stopni Celsjusza.  

Trasa wędrówki - mocno zmieniona w porównaniu z poprzednimi rajdami rozpoczynającymi się na Orliku - przebiegała w pięknych okolicznościach przyrody, eksponując wyjątkowe walory krajobrazowe Gminy Drzewica.

Z kompleksu boisk między osiedlami piechurzy wyruszyli ulicą Stawową na ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż brzegów Zalewu Drzewickiego. Urokliwym odcinkiem polnym wśród zbóż dotarli do Dąbrówki i za drogą powiatową weszli do lasu. Tym razem nie kierowali się na Żurawią Górę, tylko obrali leśno-polny szlak na zachód – w stronę Radzic Małych.

Po przejściu drogi powiatowej między Radzicami Małymi a Dąbrówką pokonali mostek na Drzewiczce, wchodząc do Lasu Werowskiego. Następnie terenami zielonymi sołectw Werówka i Dąbrówka ponownie dotarli nad rzekę, którą pokonali kładką na tzw. Kiszkach w Dąbrówce. Ostatni etap marszruty, prowadzący przy brzegu stawu, zakończyli przed Domkiem Wędkarza w Drzewicy.  

Do celu dotarli w świetnej formie prawie pół godziny przed czasem - kilka minut po godz. 13:30. Okazało się, że pokonali dokładnie 12,97 km w czasie 2 godzin i 47 minut netto (bez wliczania postojów), ze średnim tempem 12 minut i 55 sekund na kilometr.

Na mecie na piechurów czekały kolejne atrakcje – kiełbaski z grilla, konkurencje sportowo-sprawnościowe oraz zorganizowana po raz pierwszy strefa gier i zabaw z lat 80. i 90. XX wieku, w ramach której można było pograć m.in. w kapsle, gumę i bocce.

Bardzo interesujący i stojący na wysokim poziomie wyścig w kapsle zakończył się zwycięstwem Piotra Podogrockiego. Tradycyjne konkurencje rajdowe również przyniosły mnóstwo emocji. W rzucie jajkiem w parach bezkonkurencyjni okazali się faworyci - Mateusz Kwaśniak i Piotr Bajerowski, śrubując rekord odległości. W rzutach balonem wypełnionym wodą wygrała Roksana Bogatek. Przeprowadzono także konkurs jedzenia pączków na czas pn. „Wielki żarłok”, w którym zwyciężył Krzysztof Jesionek. 

Podczas uroczystego podsumowania imprezy najlepsi zawodnicy z konkurencji sprawnościowych otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostały sprzęt sportowo-rekreacyjny rozlosowano wśród wszystkich startujących. Tradycyjny puchar dla najmłodszego uczestnika rajdu przypadł 6-letniej Toli Jesionek.

Na zakończenie organizatorzy pogratulowali zebranym kondycji, dziękując za liczną obecność i znakomitą atmosferę na trasie. Za gościnę w Domku Wędkarza podziękowali Prezesowi Koła nr 3 Polskiego Związku Wędkarskiego w Drzewicy Ziemowitowi Jaciubkowi, natomiast za pomoc w przygotowaniu strefy gier szefowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzewicy Przemysławowi Kmicie oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy Sylwii Gąsiorowskiej.

Jednocześnie zaprosili na kolejne imprezy sportowo-rekreacyjne realizowane przez LGD „Nad Drzewiczką”. Najbliższa – III Roller Cup Drzewica 2023 – odbędzie się już w nadchodzącą niedzielę, 25 czerwca. A więc do zobaczenia na wyścigach rolkarzy!