Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Magdaleny, Mileny i Wawrzyńca
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Rajd śpiewających ptaków”

17.05.2022
Wysoka frekwencja, piękne okoliczności przyrody, znakomita pogoda oraz szybkie tempo – tak można podsumować przebieg XII Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…”, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Urząd Miejski w Drzewicy. Wiosenna eskapada odbyła się w sobotę, 14 maja 2022 roku

Dwunasta edycja Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…”, sfinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drzewicy, cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Zgromadziła 60 miłośników turystyki pieszej z gmin Drzewica, Opoczno, Poświętne i Gielniów.

Miała charakter międzypokoleniowy, bowiem na starcie stanęli piechurzy w wieku od 5 do 70 lat. Nie zabrakło zorganizowanych grup ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy oraz uprawiających nordic walking uczestników projektu „Na szlakach turystycznych i przyrodniczych w Gminie Drzewica”, realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.  

Otwarcie rajdu nastąpiło po godz. 10:00 na drzewickim Orliku, gdzie zebranych powitał prezes LGD "Nad Drzewiczką" Waldemar Pęczkowski. Po otrzymaniu mapek, wody oraz garści informacji organizacyjnych turyści wyruszyli na trasę. Przewodnikiem był prezes LGD, kolumnę rajdu zamykał Mateusz Kwaśniak, a nad bezpieczeństwem piechurów czuwał Albert Białek, strażak - ratownik OSP w Drzewicy.

Pogoda do aktywności fizycznej okazała się znakomita – po piątkowym deszczu było rześko, dlatego szło się bardzo dobrze. Zachwycała także obudzona do życia przyroda. Od samego startu piechurom towarzyszyły wiosenna zieleń oraz śpiew ptaków, który umilał czas na szlaku. 

Trasa rajdu prowadziła najpierw ulicą Stawową, ścieżką pieszo-rowerową, terenami polnymi oraz gruntowym odcinkiem wzdłuż brzegów Zalewu Drzewickiego. Za drogą powiatową w Dąbrówce piechurzy weszli do lasu. Po pierwszym dłuższym odpoczynku zahaczyli o tereny polne, a następnie malowniczym i pagórkowatym szlakiem dotarli od zachodu na Żurawią Górę. Tam - zgodnie z tradycją - rozegrano wyścig na szczyt bardziej stromym podejściem. Zwyciężył Szymon Krakowiak, za co otrzymał nagrodę – puzzle z legendą o Żurawiej Górze.

 W ramach ostatniego etapu rajdu turyści obrali kurs na wschód, maszerując w kierunku Żdżarów. Po kolejnym stromym podejściu - tym razem przy linii energetycznej - skręcili w kierunku mety, którą dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego „Gerlach” usytuowano w Domku Myśliwskim – około dwóch kilometrów na północ od Drzewicy.

Do celu grupa dotarła prawie pół godziny przed czasem - kilka minut po godz. 13:30. Okazało się, że pokonała dokładnie 12 km w czasie 2 godzin i 31 minut netto (bez wliczania postojów). Brawa za kondycję!

Na mecie czekały kolejne atrakcje - ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz  niezwykle emocjonujące konkurencje sportowo-sprawnościowe z nagrodami. W rzucie szyszką do celu zwyciężyli Gabrysia Zaręba (kategoria do 13 lat) oraz Piotr Bajerowski (kategoria powyżej 13 lat). W konkurencji rzutu jajkiem w parach bezkonkurencyjni okazali się Mateusz Kwaśniak i Piotr Bajerowski. Z kolei w konkurencji przenoszenia papierowych kubków za pomocą balonu zwyciężyła Zuzia Duchnik.

W uroczystym podsumowaniu rajdu uczestniczył Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który wspólnie z Przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Ireną Kwiecień wręczył piechurom nagrody. Sprzęt sportowo-rekreacyjny i gadżety promocyjne Gminy Drzewica otrzymali zwycięzcy konkurencji oraz osoby, do których uśmiechnęło się szczęście w losowaniu. Ponadto uhonorowano najmłodszego uczestnika rajdu. Okolicznościowy puchar odebrała Lena Juralewicz (rocznik 2016).

Burmistrz Drzewicy pogratulował piechurom znakomitej formy fizycznej, dziękując organizatorom za kontynuowanie działań promujących sport, rekreację, aktywny styl życia i atrakcje turystyczne Gminy Drzewica. Na zakończenie zaprosił wszystkich na kolejne wspólne inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Nad Drzewiczką” i Gminy Drzewica.

 

Obszerna galeria zdjęć zamieszczona jest na facebookowym profilu LGD „Nad Drzewiczką”.