Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 7 lipca 2022
Imieniny: Estery, Kiry i Rudolfa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Podkasana Muza” - Drzewica 2022

20.06.2022





W Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się czwarta edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „Podkasana Muza” - Drzewica 2022. Ta cenna inicjatywa po raz kolejny miała charakter wydarzenia ponadregionalnego, gromadząc artystów z Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Ziemi Świętokrzyskiej. Honorowy patronat nad przeglądem sprawował Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Festiwal został zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy przy współudziale Urzędu Miejskiego w Drzewicy oraz Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Odbył się w środę, 8 czerwca 2022 r.  

Spotkanie w sali widowiskowej RCK rozpoczęły: prowadząca spotkanie Karolina Sówka, przedstawiając program imprezy oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy Sylwia Gąsiorowska, która przywitała wszystkich zebranych oraz podziękowała tym, dzięki którym czwarta edycja przeglądu mogła się odbyć. Pani Kierownik w sposób szczególny podziękowała „za ten niepowtarzalny klimat, który stworzyła dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wytrwałości kadry Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy”.

Podczas głównej części gali liczna publiczność raczyła się wyśmienitymi występami artystycznymi przedstawicieli kilkunastu placówek, organizacji i instytucji pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnością z województw łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Na deskach sceny RCK zaprezentowały się następujące placówki:

jako pierwsi gospodarze – Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy,

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Drzewicy,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Lipinach,

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach,

Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu,

Dzienny Dom „Senior+” w Drzewicy,

Dzienny Dom Pomocy Senior Wigor Niemojowice

Warsztat Terapii Zajęciowej w Wolborzu,

Środowiskowy Dom Samopomocy Olszowiec

Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich (debiutancki występ na drzewickim przeglądzie),

Środowiskowy Dom Samopomocy Myślakowice,

Środowiskowy Dom Samopomocy Radom,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Tomaszowie Mazowieckim,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Żarnowie.

Zgromadzona publiczność nie mogła żałować czasu, który spędziła na oglądaniu występów osób niepełnosprawnych. Uczestnicy przeglądu prezentowali olbrzymią różnorodność form twórczości artystycznej. Królował taniec i śpiew, na co wskazuje nazwa przeglądu, ale nie zabrakło także elementów teatru, poezji oraz kabaretów. Inscenizacje rozbawiały publiczność do łez – szczególnie własne aranżacje znanych przebojów disco polo oraz pieśni ludowe.

Po zakończonych występach przyszedł czas na podsumowania i podziękowania, wręczenie upominków i dyplomów. W ceremonii uczestniczył Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski. Dodajmy, że przyjezdni mieli zapewniony ciepły posiłek – spotkanie w ogródku przy grillu.

Poza wartością artystyczną, jakiej doświadczyliśmy w RCK, niezwykle ważne były również integracja oraz promocja twórczości osób z niepełnosprawnością. Właśnie twórcza aktywizacja osób z niepełnosprawnością odgrywa szczególną rolę w ich terapii. Te cele drzewicki przegląd realizuje wzorowo, czego najlepszym dowodem jest uśmiech zarówno na twarzach występujących, jak i widzów.

Ciesząc się z sukcesu kolejnej edycji imprezy już nie możemy doczekać się przyszłorocznej. Do zobaczenia w Drzewicy!


Obszerna galeria zdjęć dostępna jest na facebookowym profilu Gminy Drzewica.