Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 16 czerwca 2024
Imieniny: Aliny, Anety i Benona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Kolej zielonych prędkości w Łódzkiem” – konferencja z udziałem Burmistrza Janusza Reszelewskiego

28.07.2021
Czy transport szynowy może być eko? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci podczas seminarium „Kolej zielonych prędkości w Łódzkiem”, na które zaprosił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Seminarium – zorganizowane 27 lipca w Łódzkim Domu Kultury z okazji Europejskiego Roku Kolei, było próbą podjęcia dyskusji o potencjale kolejnictwa w naszym regionie w kontekście transformacji energetycznej i redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Organizatorami byli Województwo Łódzkie oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Pierwszy panel dyskusyjny seminarium dotyczył wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w kolejnictwie. Jak mówiła Irena Jałmużna z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej, kolej zużywa najmniej energii ze wszystkich rodzajów transportu. Alicja Kozłowska z Urzędu Transportu Kolejowego dodała, że transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych, dlatego celem jest przeniesienie transportu ładunków z jezdni na tory. Drogami kolejowymi ma być realizowane 75 procent transportu.

W kolejnej części Janusz Malinowski, prezes ŁKA, mówił o możliwościach oszczędzania energii, a jedną z nich jest zastosowanie programu Eco-driving w pociągach ŁKA. Rozwiązanie to pozwala na monitorowanie zużycia energii. Do jej oszczędzania zachęca się maszynistów, którzy korzystają ze specjalnego poradnika, dostają nawet premie za dobre wskaźniki zużycia energii.

Kolejnym panelem dyskusyjnym było przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Tutaj głos zabrał Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy. Przypomniał, że swego czasu miasto straciło połączenie kolejowe z Łodzią. W 2020 roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna przywróciła to połączenie, a mieszkańcy Drzewicy chętnie z niego korzystają.

Kolejne tematy poruszane podczas seminarium to m.in. „Innowacyjne rozwiązania technologiczne i wyzwania społeczne na przykładzie dobrych praktyk realizowanych w kraju i w Europie w zakresie kolei” czy „Gospodarka niskoemisyjna na szczeblu regionalnym”.

Seminarium zakończyło się wizytą studyjną w innowacyjnym Zapleczu Technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na Widzewie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego