Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Hubalczycy” w Drzewicy

29.04.2021
W czwartek, 29 kwietnia 2021 roku gościliśmy w Drzewicy uczestników tegorocznej edycji „Rajdu Hubala”. Spotkanie z ułanami odbyło się na dziedzińcu drzewickiego zamku.

„Rajd Hubala” organizowany jest przez Stowarzyszenie „Hubalczycy 1939-1940” z Poświętnego. Ma na celu podtrzymywanie tradycji narodowej dotyczącej przede wszystkim kawalerii Wojska Polskiego II RP, pielęgnację polskości oraz rozwój świadomości związanej z tradycją i zwyczajami Wojska Polskiego.

Trasa „Rajdu Hubala”, której obowiązkowymi punktami są miejsca pamięci narodowej, wiedzie terenami kilku powiatów, zawsze obejmując Drzewicę. Tej tradycji stało się zadość i w bieżącym roku.

Rajd o długości ponad 120 km rozpoczął się w niedzielę, 25 kwietnia w miejscowości Zychy koło Radoszyc, by w czwartek, 29 kwietnia dotrzeć na teren Powiatu Opoczyńskiego i Gminy Drzewica. Do naszego miasta ułani wjechali tuż przed południem. Trzeba przyznać, że spotkali się z bardzo miłym przyjęciem ze strony gospodarzy.

Główna część wizyty miała miejsce na dziedzińcu gotycko-renesansowego zamku, gdzie na uczestników rajdu czekali m.in. Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Komendant Gminny Związku OSP RP Marian Kalużny, druhowie OSP w Drzewicy oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy.

Po oficjalnym powitaniu przez Burmistrza Janusza Reszelewskiego odbył się wspólny poczęstunek w bardzo sympatycznej, rodzinnej atmosferze. Każdy mógł skosztować pysznego bigosu i pieczonych kiełbasek, słuchając żołnierskich piosenek odgrywanych na akordeonie.

Po posileniu się i odpoczynku ułani wyruszyli na ostatni etap trasy – do Poświętnego. Dzisiaj planują nocną wartę przy Szańcu „Hubala” w Anielinie, a jutro – podobnie jak reprezentacja Gminy Drzewica – udział w obchodach 81. rocznicy śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.