Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 23 października 2020
Imieniny: Edwarda, Marleny i Seweryna
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Drogi do niepodległości”

26.11.2018

25 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Brzustowcu odbyło się podsumowanie projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Inicjatywa realizowana była w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Niepodległa”. Nasza szkoła była jedną z trzech szkół w powiecie opoczyńskim a jedną z dwóch w gminie Drzewica, które otrzymały finansowe wsparcie z MEN i organu prowadzącego na działania związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na uroczystą wieczornicę „Drogi do niepodległości” przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Drzewica pan Dominik Niemirski , dyrektor RCK, radni Brzustowca i Krzczonowa, sołtys Brzustowca,  OSP z Brzustowca, przedstawiciel zawodowej służby wojskowej starszy sierżant pan Jarosław Kwiecień –żołnierz jednostki wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz mieszkańcy Brzustowca, Krzczonowa i  Jelni, nauczyciele, nauczyciele emeryci, rodzice i uczniowie. Gościem specjalnym niedzielnego wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Batalion Tomaszów” oraz świadkowie historii: pani Aleksandra Kmita i pan Antoni Tępiński.

Uczniowie w formie prezentacji multimedialnej podsumowali wszystkie działania projektowe: bieg „Ku Niepodległej”, wycieczkę do Warszawy, konkursy plastyczne i wiedzy  historycznej, spotkania ze świadkami historii- panią Aleksandrą Kmitą, panem Antonim Tępińskim i Bartłomiejem Pietrasikiem, przygotowania do wystawy „Ziemia drzewicka w latach 1918-2018”.

Niezwykle widowiskowy montaż słowno-muzyczny przypomniał zebranym trudne drogi naszej Ojczyzny ku odzyskaniu wolności.

W drugiej części wieczornicy obecni oglądali wystawę przygotowaną przez uczniów. Swoje eksponaty przywiozła  również Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Batalion Tomaszów”.  Strażacy z OSP W Brzustowcu pokazali sprzęt, który służy im w akcjach.

Wieczór podsumowujący działania projektowe na długo pozostanie w naszej pamięci.