Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Do Hymnu” w Drzewicy

03.03.2020
„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji setnej i kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Zadanie konkursowe polega na wspólnym wykonaniu przez co najmniej połowę uczniów szkoły hymnu państwowego oraz wybranych pieśni hymnicznych. W bieżącym roku obok Bogurodzicy, Gaude Mater PoloniaRotyMarsz PoloniaBoże, coś PolskęŚwięta miłości kochanej OjczyznyŻeby Polska była Polską do wyboru jest również Marsz Pierwszej Brygady w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Spośród 512 szkół, które nadesłały swoje zgłoszenia, do konkursu  zakwalifikowano 300 placówek z 273 miejscowości. W tym gronie znalazła się Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy.  

Pierwsze przygotowania do przesłuchań konkursowych nastąpiły już w grudniu 2019 roku. Nasi uczniowie poznali dwie pieśni, które obok hymnu państwowego mieli wykonać w trakcie przesłuchań - Rotę oraz Gaude Mater Polonia. Zadaniem uczniów było pamięciowe opanowanie pieśni oraz ich wspólne wykonanie a capella.

Do konkursu zostały zaangażowane klasy IV-VIII. Po feriach, kiedy już ustalono termin przesłuchań, uczniowie ćwiczyli na lekcjach muzyki w poszczególnych klasach, a ostatni tydzień przeznaczyli na wspólne próby całej grupy.

Dzień przesłuchania konkursowego – poniedziałek, 2 marca – był dla społeczności szkolnej wielkim świętem. Podczas występu w hali sportowej (budynek przy ul. Szkolnej) 269 uczniów wykonało trzy pieśni. Prezentacji przysłuchiwała się komisja, w skład której weszli prof. Barbara Sobolczyk – wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Krzysztof Kozłowski – koordynator konkursu. 

Obok śpiewu bardzo ważny był strój, który podkreślał rangę konkursu. Uczniowie byli ubrani na galowo z akcentami patriotycznymi – biało-czerwonymi kotylionami, a niektórzy zaznaczyli swoją przynależność kulturową do naszej małej ojczyzny, mając na sobie stroje ludowe wypożyczone z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Za tę pomoc organizatorzy serdecznie dziękują dyrektor RCK Alinie Szymańskiej.

Zgodnie z harmonogramem, przesłuchania konkursowe potrwają do 10 kwietnia, a na wyniki konkursu trzeba będzie poczekać do 30 kwietnia. Wówczas zostaną przyznane nagrody dla wyróżnionych szkół z poszczególnych województw oraz nagrody ogólnopolskie. Trzymamy kciuki, by w gronie uhonorowanych znalazła się szkoła z Drzewicy.

Dodajmy, że w przedsięwzięcie zostało zaangażowanych wielu nauczycieli i wychowawców. Za przygotowanie wokalne odpowiedzialna była Anna Pietrasik. Dekorację, która podkreśliła tematykę konkursu, wykonali i przygotowali: Anna Pietrasik, Bożena Ramus, Renata Larenta, Sylweriusz Matysiak i Joanna Owczarska. Wszystkim serdecznie dziękujemy.