Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Andrzejkowy Survival” po raz szósty

29.11.2021
Już po raz szósty Lokalna Grupa Działania "Nad Drzewiczką" zorganizowała Rajd Pieszy „Andrzejkowy Survival”. Doroczna eskapada została przeprowadzona w sobotę, 27 listopada 2021 roku. Piechurzy wykazali się świetną kondycją, pokonując prawie 14 km w bardzo dobrym czasie

Podobnie jak poprzednie rajdy naszej LGD „Andrzejkowy Survival” miał charakter ponadregionalny. Zgromadził prawie 30 miłośników turystyki pieszej z trzech województw – łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Jak zawsze na starcie stanęło kilka pokoleń piechurów - od przedszkolaków po seniorów. Nie zabrakło także debiutantów.

Otwarcie rajdu nastąpiło o godz. 9.30 na drzewickim Orliku, gdzie zebranych powitał Prezes LGD "Nad Drzewiczką" Andrzej Krzyżanowski. Po otrzymaniu mapek oraz garści informacji organizacyjnych turyści wyruszyli na trasę. Przewodnikiem był Waldemar Pęczkowski, a kolumnę rajdu zamykał Witold Chotecki.

Mimo niskiej temperatury (niewiele powyżej zera), dużej wilgotności i sporej liczby kałuż i błota szło się bardzo dobrze. Trasa prowadziła najpierw ulicą Stawową, ścieżką pieszo-rowerową oraz gruntowym odcinkiem wzdłuż brzegów Zalewu Drzewickiego. Później były już zarośla, lasy, pola i …dzika zwierzyna. Piechurzy widzieli m.in. kilkadziesiąt bażantów, jastrzębie, łanię jelenia i kilka saren.

Grupa znalazła się w lesie za drogą powiatową w Dąbrówce. Po pierwszym odpoczynku zahaczyła o tereny polne, a następnie malowniczym i pagórkowatym szlakiem dotarła od zachodu na Żurawią Górę. Tam wysłuchała legendy o żurawiach, opowiedzianej przez Prezesa Krzyżanowskiego. Zgodnie z tradycją wcześniej rozegrano wyścig na szczyt Żurawiej Góry bardziej stromym podejściem.

W ramach ostatniego etapu rajdu piechurzy obrali kurs na wschód, maszerując w kierunku Żdżarów. Po kolejnym stromym podejściu - tym razem przy linii energetycznej - skręcili w kierunku mety, którą dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego „Gerlach” usytuowano w Domku Myśliwskim – około dwóch kilometrów na północ od Drzewicy.

Do celu grupa dotarła kilka minut po godz. 13.00. Okazało się, że w ciągu trzyipółgodzinnej marszruty (wliczając postoje) pokonała 13,8 km. To prawie 3 km więcej niż zakładał wstępny plan. Brawa za kondycję!

Na mecie czekały kolejne atrakcje - ognisko z pieczeniem kiełbasek i kaszanek, niezwykle emocjonujące konkurencje sportowo-sprawnościowe oraz nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W rzucie szyszką do celu zwyciężył Błażej Kwiecień przed Leną Dziubą i Igą Dziubą. W konkurencji rzutu jajkiem w parach bezkonkurencyjni okazali się Gabriela Łaska i Witold Chotecki. Drugie miejsce zajęli Paweł Stuleblak i Sergiusz Stuleblak, natomiast trzecie Magdalena Dziuba i Marcin Stobieniecki. W rozegranej po raz pierwszy konkurencji przenoszenia papierowych kubków za pomocą balonu zwyciężył Jakub Stobieniecki. Druga była Zofia Cieślik, a trzecia lokata przypadła Błażejowi Kwietniowi.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu i dekoracji rozdano sprzęt sportowo-rekreacyjny. Nagrody otrzymali zwycięzcy konkurencji oraz piechurzy, do których uśmiechnęło się szczęście w losowaniu.

Już na zakończenie Andrzej Krzyżanowski pogratulował wszystkim formy fizycznej, dziękując za współpracę na trasie i miłą atmosferę. Oczywiście zaprosił na kolejne inicjatywy LGD „Nad Drzewiczką” promujące sport, rekreację, aktywny styl życia i atrakcje turystyczne Gminy Drzewica.

Obszerna galeria zdjęć zamieszczona jest na facebookowym profilu LGD „Nad Drzewiczką”.