Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 29 września 2020
Imieniny: Michaliny, Michała i Rafała
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Świadczenia wychowawcze okres zasiłkowy 2017/2018

27.07.2017
Dobiega końca pierwszy okres wypłaty świadczenia 500+. Co trzeba zrobić, by nie stracić prawa do świadczenia, jakie zmiany nastąpią w przyznawaniu świadczeń w kolejnym rozdaniu?

Kolejny okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpocznie się 1 października i potrwa do 30 września przyszłego roku. Wnioski o przyznanie świadczeń można składać w najbliższych miesiącach, pamiętając, że w przypadku złożenia ich później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia, bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada drobne zmiany w programie 500+. Aby od października 2017 r. otrzymywać świadczenie, najpóźniej do 31 sierpnia br., należy złożyć wniosek wraz z dokumentami w odpowiedniej jednostce – Ośrodku Pomocy Społecznej. Ustalenie prawa do świadczenia  wychowawczego oraz wypłata świadczenia za miesiąc październik nastąpi do dnia 31 października 2017 r. Podobnie jak w roku ubiegłym, będzie można  składać również drogą elektroniczną. Ci, którzy nie złożą wniosku w określonym terminie, dostaną pieniądze później.

Jakie zmiany czekają rodziny?

Zmiany jakie mają nastąpić w kolejnym okresie rozliczeniowym mają zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Jeżeli rodzic rozwiąże umowę o pracę, a następnie podpisze nową z tym samym pracodawcą tak, aby spełnić kryterium dochodowe, to przez trzy miesiące nie będzie przysługiwało mu świadczenie wychowawcze.

Wyeliminowane mają być też przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka. Świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać rodzicom samotnie wychowującym dziecko, chyba że Sąd przyzna mu alimenty od byłego partnera czy partnerki (nie dotyczy to przypadków, w których drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone).

Czy wiesz, że:

Nowy okres świadczeniowy zaczyna się 1 października. Aby rodzic mógł kontynuować pobieranie 500 zł na dziecko lub dzieci, konieczne jest złożenie wniosku wraz z dokumentami o jego przyznanie. Wystąpić z nim może matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka, a więc osoby które są uprawnione do  pobierania tego świadczenia.

Przyjmowanie i realizacja wniosków będzie się odbywać  płynnie zgodnie z zachowaniem terminów wypłat i tak np. jeżeli ktoś złoży wniosek w dowolnym dniu miesiąca sierpnia wypłatę świadczenia otrzyma na pewno do końca października.

Tak jak do tej pory wniosek należy złożyć w odpowiedniej jednostce – Ośrodku Pomocy Społecznej. Co ważne, wniosek jest składany na terenie w gminy zamieszkania, a nie zameldowania.

Wnioski dostępne są na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/