Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 30 maja 2023
Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy i Zyndrama
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

"Świętojańskie granie" nad drzewickim zalewem

21.06.2022
W sobotę, 18 czerwca 2022 roku nad zalewem w Drzewicy odbył się festyn sobótkowy "Świętojańskie granie". Bardzo udana impreza inaugurująca tegoroczne obchody Dni Drzewicy zgromadziła na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji prawdziwe tłumy.

Czerwcowe festyny nad zalewem, łączące muzykę i taniec z obrzędami sobótkowymi, cieszą się wielkim powodzeniem. Obok kultywowania tradycji ludowych znakomicie integrują mieszkańców, promując jednocześnie turystyczne walory naszego miasta. Tegoroczna edycja sobótek była tego najlepszym przykładem.

Od popołudnia do późnych godzin nocnych nad zalewem królowały muzyka, śpiew i taniec. Występy odbywały się w szczególnie urokliwej scenerii – tuż przy plaży na tle zalewu – i przy udziale wyjątkowo licznej publiczności.     Widzowie oklaskiwali prezentacje dzieci z Przedszkola w Drzewicy, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy oraz artystów z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Na ludową nutę zaśpiewały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Zakościela, Idzikowic, Strzyżowa, Jelni, Werówki i Radzic Dużych. Po koncercie grupy „Pozytywnie nakręceni" na scenę wyszły zespoły pieśni i tańca "Drzewiczanie" i "Mali Drzewiczanie", które wprowadziły zebranych w klimat nocy Kupały.

Część obrzędowa była punktem kulminacyjnym spotkania. Kolorowy korowód z zapalonymi pochodniami przeszedł tanecznym krokiem spod sceny nad brzeg jeziora, gdzie odbyło się puszczanie wianków i ośpiewanie z udziałem Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego i Zastępcy Burmistrza Dominika Niemirskiego.

Finał festynu stanowiła wieczorna zabawa taneczna na kręgu, poprowadzona przez zespół "Spectrum". Miłośnicy tańca bawili się znakomicie.

 

Pełna galeria zdjęć dostępna jest na facebookowym profilu Gminy Drzewica.