Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Święto Plonów w Domasznie

29.08.2022

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku rolnicy z Gminy Drzewica podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe już po raz trzeci miały miejsce w Domasznie. Mimo potężnej burzy, która na jakiś czas przerwała część artystyczną, udało się przeprowadzić prawie wszystkie punkty programu.

Gminne Święto Plonów zostało zorganizowane przez Urząd Miejski w Drzewicy, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz mieszkańców  Domaszna. Przebiegało przy udziale bardzo licznej grupy mieszkańców i gości.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.30 korowodem dożynkowym, który z tzw. drogi szkolnej przeszedł na teren przy Świetlicy Wiejskiej w Domasznie. Tam usytuowane były pełne regionalnych przysmaków wiejskie chaty oraz efektownie udekorowana scena. Przed nią wyeksponowano piękne wieńce wykonane przez sołectwa Gminy Drzewica.

W ceremoniale dożynkowym uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców Domaszna oraz gospodarze uroczystości - Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz, którzy od najmłodszego pokolenia mieszkańców odebrali tzw. pępki, czyli bukiety z ostatnich zbóż, traw i kwiatów, symbolizujące ścięcie ostatniej wiązki zboża i zakończenie żniw. Bukiety wręczyły dzieci z Domaszna: Hania Urbańczyk i Kamil Kolasa.

Oficjalne powitanie gospodarzy uroczystości należało do dożynkowych starostów. Funkcję starościny pełniła Agnieszka Składowska z Domaszna, zamężna, mama dwojga dzieci – Łukasza i Martyny. Wspólnie z mężem Marcinem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 16 ha. Rodzina państwa Składowskich zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i uprawą zbóż.

Dożynkowym starostą był natomiast Marian Dobrodziej, również z Domaszna, żonaty, tata czworga dzieci – Agnieszki, Kingi, Tomasza i Przemysława. Razem z żoną Janiną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 10 ha. Państwo Dobrodziejowie zajmują się uprawą malin i ogrodnictwem.

Na scenie starostowie dożynek wręczyli Burmistrzowi Drzewicy bochen chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Burmistrz przyrzekł dzielić chlebem sprawiedliwie - tak, aby nikomu w Gminie Drzewica go nie zabrakło. Z kolei nowy proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie, ks. Jarosław Wypchło dokonał poświęcenia plonów i wieńców.

Dziękczynna msza święta dożynkowa została odprawiona przez czterech kapłanów: ks. Jarosława Wypchło, byłych proboszczów parafii w Domasznie ks. Aleksandra Mańkę i ks. Edwarda Swata oraz proboszcza parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy ks. Adama Płuciennika. Artystyczną oprawę nabożeństwa zapewniły Zespoły Pieśni i Tańca "Drzewiczanie" i "Mali Drzewiczanie" oraz chór parafialny z Drzewicy. Po zakończeniu mszy świętej ubrane w opoczyńskie stroje dzieci rozdały chleb wśród wszystkich uczestników uroczystości. 

W części oficjalnej Burmistrz Janusz Reszelewski podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz uzyskane plony. Ponadto podsumował działania gminnego samorządu wpływające na poprawę jakości życia na terenach wiejskich. Podziękowania i gratulacje rolnikom złożyła także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz. Ceremonię dopełniło tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych, które miało bardzo oryginalną formę. Na scenie wystąpiły nie tylko panie z KGW Domaszno, ale również strażacy i młode druhny z miejscowej OSP.

Część artystyczną zapoczątkowały zespoły folklorystyczne z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy – „Mali Drzewiczanie” i „Drzewiczanie”. Ich występ musiał być jednak przerwany, ponieważ przed godziną 16:00 nad Domasznem rozszalała się potężna burza.

Świętowanie trwało jednak dalej – w chatach oraz świetlicy wiejskiej, gdzie przy asyście „Drzewiczan” podjęto dużą grupę gości, m.in. Wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, Posła Roberta Telusa, radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusza Ciesielskiego, Starostę Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego, szefów powiatowych służb i instytucji oraz duchownych. Podczas wyjątkowo klimatycznego spotkania Burmistrz Janusz Reszelewski wręczył gościom bochny dożynkowego chleba, dziękując za dobrą współpracę oraz wspieranie drzewickiego samorządu przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, czego najlepszym przykładem wielomilionowe dofinansowania w ramach dwóch edycji Rządowego Funduszu Polski Ład.

Kiedy pozwoliła na to pogoda – po godzinie 18:00 - scena znowu wypełniła się artystami. Swój występ dokończyły zespoły ludowe z RCK, ponadto przeprowadzono konkursy dla publiczności, m.in. konkurs obierania ziemniaków, w którym rywalizowali panowie.

Wieczorna część święta upłynęła pod znakiem muzyki i tańca. Największą publikę zgromadziła gwiazda wieczoru – grupa „Piękni i Młodzi” wykonująca muzykę disco polo i dance. Bardzo udany koncert dał folk-rockowy band „Słowiany”. A komu było mało tańców, mógł poszaleć przy muzyce zespołu "Tender The Live Band” – zwycięzcy czwartej edycji Przeglądu Zespołów Weselnych i Dancingowych "Drzewica 2022".  Zabawa puentująca Święto Plonów zakończyła się po godzinie pierwszej w nocy.

Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.