Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
W sobotę, 7 grudnia odbyły się miejsko-powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zorganizowane przez Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy. Uroczystościom towarzyszyła akcja bezpłatnych badań i konsultacji profilaktycznych.
Jak co roku drzewickie spotkanie zgromadziło diabetyków z całej Centralnej Polski. Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele najwyższych władz PSD na czele z Prezes Zarządu Głównego w Warszawie Anną Śliwińską oraz przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej, a jednocześnie Honorowym Prezesem Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi Jerzym Głogowskim. Na zaproszenie odpowiedzieli członkowie zaprzyjaźnionych kół PSD z województw łódzkiego i mazowieckiego, lekarze, pielęgniarki, reprezentanci przychodni zdrowia i firm farmaceutycznych, samorządu, duchowieństwa, szefowie zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji oraz sponsorzy. Władze samorządowe Gminy Drzewica reprezentował Burmistrz Janusz Reszelewski, który sprawował honorowy patronat nad uroczystościami.
Gala w Regionalnym Centrum Kultury rozpoczęła się od „Mazurka Dąbrowskiego” odegranego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, modlitwy poprowadzonej przez Proboszcza Parafii w Drzewicy, ks. kan. Adama Płuciennika oraz koncertu utalentowanych wokalistek Wiktorii Składowskiej, Weroniki Balasińskiej i Oliwii Bąby (występ przygotowała instruktor RCK Marta Szymańska).
Po powitaniu zebranych Prezes Koła PSD w Drzewicy Włodzimierz Pomykała dokonał podsumowania roku. Jak zawsze nie zabrakło wyróżnień za wieloletnią pracę na rzecz diabetyków. Wykonane przez Mariana Kota ikony Matki Bożej otrzymali:
* społecznicy Koła PSD w Drzewicy: członkowie Zarządu Krystyna i Władysław Nowakowie oraz skarbnik Maria Bogatek – (od 25 lat w Kole)
* pielęgniarki Maria Ulinowicz (29 lat pracy społecznej na rzecz Koła) i Bernadetta Dziedzic (8 lat pracy społecznej na rzecz Koła).
Dyplomy uznania za wieloletnią współpracę z drzewickimi diabetykami zostały przyznane: Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzicach, Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domasznie, Szkole Podstawowej w Brzustowcu, Szkole Podstawowej w Idzikowicach, Przedszkolu Samorządowemu w Drzewicy, 25. Drzewickiej Drużynie Harcerskiej, Szkolnemu Klubowi Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Radzicach, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Drzewicy oraz Przewodniczącemu „Caritas” w Drzewicy Andrzejowi Regule i Przewodniczącemu Akcji Katolickiej w Drzewicy Marianowi Kotowi.
Dyplomy uznania otrzymały osoby, które podczas letniego wyjazdu do Jurgowa zdobyły dwutysięczniki i schroniska w Tatrach Wysokich na Słowacji.
Schroniska: Hrebienok, Blikowa Chata, Rainerowa Chata, Schronisko Zamkovskiego, Schronisko Tetyego i Schronisko w Popradskim Plesie oraz Tatry Bielskie z Szeroką Przełęczą zdobyli, jak również na szlaku na Rysy byli: Jakub Witoń, Gabriela Zaręba (Drzewica), Maja Świercz i Marcela Świercz (Borkowice), Maria Zając, Elżbieta Tępińska, Aleksandra Wójcik, Gabriela Wójcik, Jakub Trzaskowski, Gabriela Trzaskowska, Maciej Kmita (wszyscy Drzewica), Piotr Mulik (Góra Kalwaria).
Rysy po stronie słowackiej zdobyli: Stefan Kowal, Waldemar Pęczkowski, Dorota Zaręba, Robert Zaręba, Krzysztof Zając, Michał Dybalski, Robert Bartos (wszyscy Drzewica), Tadeusz Kuciński (Żdzary), Teresa Kieszek (Sadkowice), Tomasz Świercz (Borkowice), Jacek Dębowski (Rusinów).
Na szczególne wyróżnienie zasługują: Bartłomiej Skorupa (Drzewica), który wspólnie z całą grupą dzielnie walczył na wszystkich górskich szlakach, Zofia Grudziecka (Marki) i Zofia Zawadzak (Drzewica), które doszły do Żabich Stawów i łańcuchów pod Rysami, ale ze względu bezpieczeństwa zostały zawrócone ze szlaku przez kierownika wyprawy Włodzimierza Pomykałę, a także Michał Dybalski, który jako najmłodszy uczestnik zdobył Rysy (był do tego przygotowywany przez 6 lat).
Wszystkie wejścia zostały dedykowane ludziom chorym na cukrzycę, a zdobycie najwyższego szczytu – Rysów - polskim dzieciom walczącym na co dzień z tą chorobą.
Po wyróżnieniach przyszedł czas na podziękowania. W imieniu mieszkańców i władz samorządowych Gminy Drzewica Prezesowi Pomykale oraz całemu Zarządowi Koła podziękował Burmistrz Janusz Reszelewski, podkreślając, że nadzwyczajna aktywność społeczników PSD stanowi nieocenione wsparcie dla chorych, a jednocześnie jest znakomitym przykładem owocnej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny.
Na część edukacyjną obchodów złożyły się prelekcje dwojga lekarzy – specjalisty chorób wewnętrznych, doktor Henryki Jeżak z Radomia oraz diabetologa Dominika Pawlaka.
Ostatnim punktem sobotniego spotkania był poczęstunek w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków. Smaczny obiad – poprzedzony opłatkiem - został przygotowany przez panie z Koła, które poświęcając wiele czasu i pracy postarały się o prawdziwą ucztę.
Co bardzo ważne, uroczystościom towarzyszyła akcja profilaktyczna polegająca na bezpłatnych badaniach i konsultacjach w budynku RCK. Klinika "Lumed" z Opoczna przeprowadziła specjalistyczne badania okulistyczne w ramach programu "Polsko nie ślepnij". Badania słuchu zorganizował "Almed" z Opoczna, natomiast badania poziomu cukru, kreatyniny w surowicy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu wykonywały pracownice firmy "Alab Laboratoria". Przychodnia Rodzinna "Dom-Med" z Jelni zapewniła badania EKG. Chętni mogli skorzystać z porad dietetyk Małgorzaty Wdówki z Poradni „Dobry Dietetyk” w Opocznie oraz zapoznać się z lekami dla diabetyków.
Zainteresowanie badaniami było rekordowe. W ciągu kilku godzin przebadano około pół tysiąca osób.
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zakończyły się w niedzielę, 8 grudnia w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin, a także zmarłych diabetyków.
Foto: Koło PSD w Drzewicy