Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 1 grudnia 2023
Imieniny: Blanki, Edmunda i Eligiusza
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Średniowieczny klimat przy drzewickim zamku

22.08.2022
W niedzielę, 21 sierpnia 2022 roku na terenie wokół zamku gotycko-renesansowego w Drzewicy odbył się Piknik Rycerski zorganizowany przez Urząd Miejski w Drzewicy, Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Impreza ukazująca rzemiosło, zwyczaje i kulturę średniowiecznej Polski zgromadziła bardzo liczne grono uczestników – zarówno mieszkańców Gminy Drzewica, jak i gości.

Na zgromadzonych wokół potężnej budowli czekało mnóstwo atrakcji opracowanych przez Fundację Czarna Kura. Ubrani w średniowieczne stroje pasjonaci z Kasztelanii Inowłodzkiej oraz innych grup rekonstruktorskich z różnych zakątków Polski prowadzili warsztaty rzemieślnicze - kowalskie, garncarskie, tkackie i kaligraficzne. Można było popróbować średniowiecznej kuchni, w tym podpłomyków, oraz zgłębić tajniki ziołolecznictwa.

Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszyły się efektowne walki rycerzy. Co ciekawe, wśród czworga walczących była jedna białogłowa, a przy szrankach – w zbrojowni – wojownicy prezentowali elementy swojego uzbrojenia. Długa kolejka ustawiała się obok stanowiska łuczniczego. Śmiałkowie mogli nie tylko postrzelać z łuku do słomianki, ale także nauczyć się strugania drewnianych strzał.

W strefie dziecięcej najmłodsi toczyli zażarte pojedynki na piankowe miecze oraz układali puzzle ze średniowieczną grafiką. Jedną z największych atrakcji stanowił zamkowy dziedziniec, który został udostępniony wszystkim zwiedzającym.

O wyjątkową niespodziankę postarało się Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki”. Nasi artyści wystąpili na scenie w strojach z epoki, prezentując znakomitą inscenizację historyczną obrazującą nadanie praw miejskich Drzewicy. Podczas występu symboliczny akt nadania praw miejskich z 1429 roku odebrał Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Widowisko łączące taniec i recytacje spotkało się z gorącym  przyjęciem publiczności, która nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Oprócz części artystycznej KGM „Drzewiczanki” przygotowało pyszny poczęstunek. Serwowane przez drzewickie gospodynie danie główne - polewka z figatelami, regionalne przysmaki oraz wypieki rozeszły się jak świeże bułeczki.

Niezwykle udaną imprezę spuentował koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Javaryna”. Białoruska grupa zaprosiła do wspólnej zabawy widzów, którzy ochoczo ruszyli przed scenę, kończąc festyn w tanecznym rytmie.

Piknik Rycerski odbył się w ramach operacji pn. Średniowieczne widowisko „Poczuj pasję do historii Drzewicy", współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Realizatorem zadania jest Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki”.


Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.