Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Rozbudowa oczyszczalni ścieków

W ramach pierwszej, pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych Gmina Drzewica otrzymała 12.350.000 zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Drzewicy. To największe dofinansowanie z Polskiego Ładu w Powiecie Opoczyńskim, a zarazem jedno z największych w całym Województwie Łódzkim biorąc pod uwagę gminy do 20 tys. mieszkańców.

Podsumowanie wyników pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład dla samorządów z Województwa Łódzkiego odbyło się 26 października 2021 roku w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W spotkaniu z Wojewodą Łódzkim Tobiaszem Bocheńskim i Wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego Pawłem Nieradą uczestniczył Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

- Miło mi poinformować, że z Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymaliśmy aż 12.350.000 zł. To rekordowe dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w Powiecie Opoczyńskim, a jednocześnie największa jednostkowa kwota wsparcia w historii Gminy Drzewicy pozyskana na realizację inwestycji infrastrukturalnej – zaznacza Burmistrz Drzewicy.

Środki z Polskiego Ładu zostaną przeznaczone na sfinansowanie rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ulicy Słowackiego w Drzewicy. Ta potężna inwestycja polegać będzie na budowie: komory rozdzielczej, zbiornika retencyjno-uśredniającego, biologicznego reaktora wielofunkcyjnego, budynku stacji dmuchaw, zbiornika osadu nadmiernego, instalacji fotowoltaicznej, komór pomiarowych, filtra powietrza i pompowni wody technologicznej oraz na przebudowie: biologicznego reaktora wielofunkcyjnego, stacji dmuchaw, zbiornika retencyjnego ścieków, magazynu osadu i komory pomiarowej ścieków. W efekcie przepustowość oczyszczalni (Qdśr) zwiększy się z 932 m3/d do 1255 m3/d.

Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę inwestycji i określi koszty zadania. Realizację rozbudowy oczyszczalni planujemy na 2022 rok.

- Wszystkim, którzy wspierali Gminę Drzewica w pozyskaniu tak znacznych środków z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych serdecznie dziękuję. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Parlamentarzystów – Posła Roberta Telusa, Posła Grzegorza Wojciechowskiego oraz Senatora Rafała Ambrozika – dodaje Burmistrz Janusz Reszelewski.