Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 21 listopada 2024
Imieniny: Janusza, Marii i Reginy
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Kościół

KościółKościół św. Łukasza w Drzewicy ufundowany w 1315 roku przez Drzewickich, erygowany w 1321 r. przez Wojciecha Drzewickiego, wykończony w stylu gotyckim w 1462 roku przez braci Drzewickich – Mikołaja, zastępcę podkanclerzego koronnego, sekretarza królewskiego oraz Jana, proboszcza warszawskiego. Nad portalem kościoła ryty w kamieniu napis w języku łacińskim, który w tłumaczeniu brzmi: „ Roku Pańskiego 1462 wielebni Mikołaj kustosz sandomierski i Jan prepozyt warszawski bracia dziedzice Drzewicy polecają się modlitwie”.

KościółKościół zbudowany był pośrodku osady, na wysokim lewym brzegu rzeki, wzniesiony z czerwonej cegły, miał charakter obronny, o czym świadczy sześć otworów strzelniczych w wysokiej baszcie postawionej na planie koła, co jest rzadkością w Polsce. W latach 1908 – 1914 kościół został rozbudowany według projektu warszawskiego projektanta Jarosława Wojciechowskiego, który zachował starą część kościoła bez zmian. Nad głównym wejściem do starej części kościoła znajduje się ryty w kamieniu napis intencyjny w języku łacińskim oraz herby „Ciołek” i Gryf”

ChrzcielnicaWewnątrz świątyni znajduje się wiele cennych zabytków godnych obejrzenia: ołtarz główny i dwa boczne, barokowa chrzcielnica z 1624 roku kuta w kamieniu ufundowana przez Adama Drzewickiego, płyty nagrobne z 1564 r. i 1604 r., oraz zachowane barokowe konfesjonały”..
Figura Św. Jana NepomucenaNa terenie przykościelnym, jak również w podziemiach Kościoła znajduje się najstarszy cmentarz z roku 1315. Pośrodku posadzki w starej części kościoła znajduje się wejście do podziemia, gdzie spoczywają szczątki niektórych przedstawicieli rodu Drzewickich, Szaniawskich.
Na placu przed kościołem znajduje się figura św. Jana Nepomucena ufundowana przez Ludwikę Szaniawską w 1788 roku. Na cokole – zdobionym herbem „Junosza”, którym pieczętował się ród Szaniawskich – napis: „ Ta statua kosztem Ludwiki z Załuskich Szaniawskiej, Starościny Bolesławskiey, jest wystawiona. Ano. Dni. 1788”… obok dzwonnicy znajduje się pomnik Jana Pawła II - Patrona Gimnazjum w Drzewicy.