Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 23 listopada 2024
Imieniny: Adeli, Felicyty i Klemensa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Cmentarz

Aleja cmentarnaPierwszy cmentarz w Drzewicy usytuowany w obrębie kościoła datuje się na rok 1315.Drugi powstał po roku 1675, po prawej stronie rzeki Drzewiczki. Dzisiaj widnieje tam krzyż i płyta. Obecny cmentarz rzymskokatolicki założony w 1796 roku na placu podarowanym przez właścicieli Drzewicy – Szaniawskich.
Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków kultury. Nekropolia Drzewicka – to miejsce wiecznego spoczynku różnych narodowości i wyznań chrześcijańskich. Ziemia cmentarna kryje prochy powstańców styczniowych, legionistów, żołnierzy I i II wojny światowej. Są również symboliczne groby ofiar obozów zagłady II wojny światowej.

Kaplica CmentarzNa terenie cmentarza znajdują się liczne zabytki o wartości historycznej m.in. - klasycystyczna Kaplica Grobowa Baronów Reisky'ch zbudowa na w pierwszej połowie XIX w., spoczywa w niej m.in. ostatni właściciel Drzewicy – Artur Reisky;- Grób Nieznanego Żołnierza z 1961 roku z prochami żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Parchowcem w 1939 r.

Przy głównej alei w pobliżu Kaplicy Grobowej Baronów Reisky jest Grobowiec Rodziny Samuela i Bronisława Kobylańskich oraz Grobowiec właścicieli majątku Jelnia – państwa Radzymińskich.
Figura AniołkaFigura nagrobkowa klęczącego aniołka przedstawia dwuletniego syna państwa Radzymińskich, zmarłego w 1906 roku. Rzeźbę na podstawie fotografii dziecka sporządzili na zamówienie rodziców włoscy artyści.
W latach 30 – tych XX wieku powiększony o ziemie ofiarodawców braci Kobylańskich – właścicieli fabryki „Gerlach”. W latach 80 – tych XX wieku staraniem parafii powiększony od strony zachodniej. Na cmentarzu jest wiele zabytkowych nagrobków z pierwszej połowy XIX wieku. Wśród mogił katolickich można dostrzec groby prawosławne i anglikańskie.