Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Charakterystyka

Gmina Drzewica położona jest w centralnej Polsce, przy dawnym trakcie warszawsko-krakowskim, na pograniczu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Gór Świętokrzyskich, we wschodniej części województwa łódzkiego. 
Przez Drzewicę przepływa rzeka Drzewiczka – dopływ Pilicy. Gmina zajmuje powierzchnię 118 km2, z czego obszar wiejski gminy wynosi 113,1 km2.

Witacz

Gminę tworzą miasto Drzewica i 17 sołectw. Zamieszkują ją ok. 11.1 tys. osób, miasto Drzewica liczy 4,1 tys. mieszkańców. 

Gmina posiada rozwiniętą infrastrukturę techniczną, jest w pełni zwodociągowana i skanalizowana, prowadzi selektywną zbiórkę odpadów.
Drzewica usytuowana jest przy drodze wojewódzkiej nr 728 relacji Warszawa – Grójec – Końskie.
W pobliżu Drzewicy przebiegają dwie drogi krajowe: 
- nr 12 stanowiąca fragment szlaku komunikacyjnego łączącego Poznań i Łódź z Radomiem i Lublinem,
- nr 48 relacji Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Radom – Kozienice. 
- linia kolejowa Tomaszów Mazowiecki – Radom 
- Centralna Magistrala Kolejowa Warszawa-Zawiercie.

Dobrze rozwinięta sieć drogowa gminy umożliwia korzystne połączenie komunikacyjne z Warszawą (odległość ok. 100 km), z Łodzią (odległość ok. 90 km), z Radomiem (odległość ok. 60 km), z Kielcami ( odległość ok. 80 km).

Mapa

Położona w krainie Wzgórz Opoczyńskich Gmina Drzewica posiada mocno wyżłobioną pradolinę rzeki Drzewiczki oraz duże kompleksy leśne rozmieszczone na północnych terenach zalewowych. Północna część gminy usytuowana jest w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego.

Las  Rzeka z mostu

Na rzece Drzewiczce został utworzony zalew o powierzchni ponad 80 ha powstały w wyniku spiętrzenia rzeki, spełniający funkcję zbiornika retencyjnego i rekreacyjnego. Największą atrakcją gminy jest tor do uprawiania kajakarstwa górskiego. Jest to najnowocześniejszy jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany na terenach nizinnych, drugi po krakowskim sztuczny tor w Polsce. Na nowoczesnym obiekcie sportowym trenują nie tylko zawodnicy, ale także amatorzy sportów wodnych. Kajakarstwo Górskie w Drzewicy ma już ponad 20-letnią tradycję. Zawodnicy miejscowego klubu kajakowego szczycą się wieloma osiągnięciami, zdobywali medale Mistrzostw Europy i Świata. Największymi sukcesami szczyci się osada C2: Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski – Mistrzowie Świata i srebrni medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000r.

Zalew Tor kajakowy

Głównym ośrodkiem skupiającym najważniejsze instytucje, szkoły w gminie jest ponad 4-tysięczne miasto Drzewica. O bogatej, historycznej przeszłości Drzewicy świadczą zabytki kultury jak chociażby: 

- ruiny XVI-wiecznego zamku gotycko – renesansowego
- kościół rzymsko - katolicki ufundowany w 1315 roku

Zamek Kościół w Drzewicy

- dwór na podzamczu z XV w.
- park zamkowy z drugiej połowy XIX w
- cmentarz rzymsko-katolicki założony w 1796 roku.

Cmentarz Dwór 

Drzewica Drzewica Drzewica