
Slalom kajakowy to najbardziej prestiżowa odmiana wyczynowego kajakarstwa górskiego. Jest dyscypliną olimpijską. Na Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy pojawiła się w Monachium w 1972 roku. Na stałe w programie Igrzysk gości od Barcelony 1992.
Na czym polega slalom?
Wykorzystując kajak bądź kanadyjkę slalomiści pokonują trasę, którą wyznaczają bramki. Bramka zielono-biała zostaje pokonana zgodnie z prądem rzeki, natomiast bramka czerwono-biała pod prąd.
Konkurencje slalomu
Obecnie w skład slalomu kajakowego wchodzą 4 podstawowe konkurencje:
* K-1 mężczyzn,
* K-kobiet,
* C-1 mężczyzn,
* C-1 kobiet.
Litery K i C oznaczają konkurencje kajakowe:
* litera K (kajak): zawodnik siedzi w kajaku używając wiosła z dwoma piórami,
* litera C (kanadyjka): zawodnik klęczy przypięty specjalnymi pasami, wykorzystując wiosło z jednym piórem (tak zwany pagaj).
Punktacja
O wyniku przejazdu decyduje czas pokonania trasy oraz ewentualne punkty karne. Za dotknięcie palika zawodnik otrzymuje 2 punkty karne, za ominięcie bramki 50 punktów karnych. Punkty karne doliczane są do czasu przejazdu.
Tory slalomowe
Początkowo zawody rozgrywane były na naturalnych torach. Obecnie tworzy się tory sztuczne, w których możliwa jest regulacja poziomu wody oraz łatwe zmiany konfiguracji trasy. Do takich torów należy obiekt w Drzewicy.
Cross kayak
Od niedawna slalomiści startują również w konkurencji cross kayak / extreme slalom, która ma już status olimpijskiej, bowiem zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Polega na wyścigach w grupach 4 kajakarzy po wyznaczonej trasie slalomu kajakowego.