Gospodarka wodno-ściekowa | Urząd Miejski w Drzewicy

słabe opady deszczu 14°C
Logo OpenWeatherMap Dane pogodowe dostarcza: openweathermap.org

Imieniny

Heleny, Wiesławy, Romy

Drzewica z lotu ptaka

Zamek w Drzewicy

Kościół w Drzewicy

Rzeka Drzewiczka

Stadion Miejski w Drzewicy

Rekreacyjno-Sportowy Kompleks Boisk Orlik

Drzewicka Strefa Przemysłowa

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Ścieżka Pieszo-Rowerowa

Tor kajakarstwa slalomowego w Drzewicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy

Gospodarka wodno-ściekowa

Gmina Drzewica to pierwsza gmina w Województwie Łódzkim w 100% skanalizowana. W chwili obecnej  długość sieci kanalizacyjnej wynosi 116,7 km i obejmuje teren aglomeracji Drzewica wyznaczonej uchwałą nr XXXVI/206/2020 Rady Miejskiej w Drzewicy z dnia 8 grudnia 2020 r., w której skład wchodzą: Miasto Drzewica i jednostki pomocnicze Sołectwa Gminy Drzewica tj., Augustów, Brzustowiec, Brzuza, Dąbrówka, Domaszno, Drzewica, Giełzów, Idzikowice, Jelnia, Krzczonów, Radzice Duże, Radzice Małe, Strzyżów, Świerczyna, Trzebina, Werówka, Zakościele, Żardki, Żdżary.

Do budynków zostało doprowadzonych 2.830 przyłączy kanalizacyjnych.

Rozwój aglomeracji będzie odbywał się w kierunku objęcia kanalizacją wszystkich mieszkańców ( dalsze podłączenia do wybudowanej już sieci kanalizacyjnej), z jednoczesnym założeniem wzrostu liczby jej mieszkańców i rozwojem turystyki.

Nieczystości ciekłe z terenu gminy Drzewica przy pomocy 54 przepompowni sieciowych trafiają do przebudowanej i rozbudowanej w latach 2022/2023 oczyszczalni ścieków w Drzewicy.

Prace w cyklu dwuletnim (2022-2023) były wykonywane przez firmę Miko-Tech Sp. z o.o. z Łazisk Górnych (Województwo Śląskie). W zakresie nowych obiektów objęły budowę: biologicznego reaktora wielofunkcyjnego, zbiornika retencyjno-uśredniającego, komory rozdzielczej, budynku stacji dmuchaw, zbiornika osadu nadmiernego, budynku skratek i piasku, elektrowni fotowoltaicznej, dwóch komór pomiarowych, filtrów powietrza i pompowni wody technicznej. Z kolei przebudową i remontami objęto: biologiczny reaktor wielofunkcyjny, stację dmuchaw, zbiornik retencyjny ścieków własnych, budynek wielofunkcyjny (część obsługową, agregatornię i stację odwadniania osadu), magazyn osadu pod wiatą oraz komorę pomiarową ścieków oczyszczonych. Ponadto wybudowano uzupełniającą sieć międzyobiektowych przewodów technologicznych, elektrycznych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatycznej oraz rozbudowano wewnętrzne drogi i chodniki.

Planowana ilość ścieków kierowanych na oczyszczalnię ścieków wyniesie 1540 m3/dobę. Eksploatowana oczyszczalnia osiąga wymagane jakości ścieków odprowadzanych do środowiska (rzeki Drzewiczki).

Należy nadmienić również , że Gmina Drzewica jest w pełni zwodociągowana, a mieszkańcy gminy są zaopatrywani w wodę z lokalnych ujęć wody zlokalizowanych w Drzewicy i Strzyżowie. Ilość przyłączy wodociągowych wynosi 3.225 a długość sieci wodociągowej 131,7 km.

Zgodnie z art. 133 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 z późn. zm.) w roku 2023 została wykonana analiza ryzyka dla ujęć wody w Drzewicy i w Strzyżowie. Przeprowadzenie analizy ryzyka stanowi obowiązek dla właściciela ujęć wody  realizującego zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla ujęć wody dostarczających więcej niż 10m3 wody na dobę lub służącemu zaopatrzeniu w wodę dla więcej niż 50 osób.

Na podstawie przeprowadzonej analizy, uwzględniając zagospodarowanie terenu, właściwości izolacyjne budowy geologicznej, badania jakości wody oraz przeanalizowane zagrożenia stwierdzono brak potrzeby utworzenia terenu ochrony pośredniej dla ujęć wód w Drzewicy i Strzyżowie. Ujęcia wody można ograniczyć wyłącznie do terenu ochrony bezpośredniej.

Ujęcie wody w Drzewicy zlokalizowane na ulicy Warszawskiej 11, służy dla potrzeb zasilania w wodę wodociągu miejsko-wiejskiego zaopatrującego następujące miejscowości:

- Drzewica,

- Dąbrówka,

- Domaszno,

- Zakościele,

- Żardki.

Niniejsze ujęcie posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne, udzielone przez PGW Wody Polskie nr WA.ZUZ.3.4210.2395.2020.IM z dn. 16.03.2021 r. wydane na czas określony nie dłuższy niż 30 lat, liczony od dnia, w którym niniejsza decyzja stała się ostateczna.

Ujęcie wody w Strzyżowie składające się z dwóch studni głębinowych zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości:

- Strzyżów,

- Brzuza,

- Świerczyna,

- Idzikowice,

- Trzebina,

- Brzustowiec,

- Jelnia,

- Augustów,

-Radzice Duże,

- Krzczonów,

- Werówka,

- Giełzów

- Radzice Małe,

- Drzewica ul. Zdrojowa,

- Drzewica ul. Fabryczna.

Pobór wody odbywa się na warunkach pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Starostę Opoczyńskiego OŚZ.6341.35.2017 z dnia 27 grudnia 2017 roku.