OSP Radzice Duże włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego | Urząd Miejski w Drzewicy

słabe opady deszczu 12°C
Logo OpenWeatherMap Dane pogodowe dostarcza: openweathermap.org

Imieniny

Elizy, Bazylego, Waleriana

Drzewica z lotu ptaka

Zamek w Drzewicy

Kościół w Drzewicy

Rzeka Drzewiczka

Stadion Miejski w Drzewicy

Rekreacyjno-Sportowy Kompleks Boisk Orlik

Drzewicka Strefa Przemysłowa

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Ścieżka Pieszo-Rowerowa

Tor kajakarstwa slalomowego w Drzewicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy

Stadion piłkarski w Radzicach Dużych

OSP Radzice Duże włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

21.11.2025
Na zdjęciu dwa logotypy: od lewej logotyp Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego – składający się z napisu KSRG, roku 1995 oraz paru linii w kolorze czerwonym na kształt tarczy i terytorium administracyjnego Rzeczpospolitej Polskiej; logotyp OSP Radzice – na czarnej tarczy z czerwoną obwódką znajdują się napisy OSP, 1926 oraz Radzice, a także topór skrzyżowany z siekierą a przed nimi Herb Gminy Drzewica.

Miło nam poinformować, iż decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 11 listopada br. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzicach Dużych oficjalnie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) – elitarnego systemu skupiającego najbardziej zaawansowane, profesjonalnie przygotowane i dyspozycyjne jednostki straży pożarnej w Polsce.

Decyzja, która zapisuje się na kartach historii jednostki z Radzic Dużych to efekt długotrwałych starań, inwestycji i konsekwentnego rozwoju jednostki, a także owoc wzorowej współpracy między trzema kluczowymi podmiotami: Gminą Drzewica, OSP Radzice Duże oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. Kluczowym elementem całego procesu było podpisanie trójstronnego porozumienia, które oficjalnie potwierdziło gotowość jednostki do podjęcia zadań w ramach KSRG.

Aby jednostka OSP mogła znaleźć się w strukturach KSRG, musi spełnić szereg wymagań dotyczących zarówno wyszkolenia strażaków, jak i wyposażenia, dyspozycyjności czy gotowości operacyjnej. OSP Radzice Duże od lat systematycznie podnosiła swój potencjał poprzez m.in. zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, rozbudowę i doposażenie zaplecza sprzętowego, odbyte kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje strażaków-ratowników, zwiększanie gotowości bojowej, wzmacnianie współpracy z PSP w Opocznie oraz władzami samorządowymi. W efekcie jednostka osiągnęła standardy, które pozwoliły na jej oficjalne włączenie do systemu.

Dla mieszkańców Gminy Drzewica oznacza to wzrost bezpieczeństwa i krótszy czas reakcji przy poważniejszych zdarzeniach, a dla OSP — dostęp do dodatkowych szkoleń, możliwości finansowania i częstszej współpracy operacyjnej z PSP. Włączenie to zarówno wyróżnienie, jak i zobowiązanie do utrzymania gotowości i standardów wymaganych w KSRG.

Druhom i druhnom z Radzic Dużych składamy gratulacje i życzenia dalszego rozwoju. Dołączenie do KSRG jest dowodem ich pełnego profesjonalizmu, zaangażowania oraz nieustannej chęci służenia mieszkańcom.
 

Najświeższe aktualności

Na scenie w sali widowiskowej RCK kilkadziesiąt osób stoi obok siebie, uśmiechając się i machając rękami. W tłumie widoczne są osoby na wózkach inwalidzkich, osoby w różowych kapeluszach kowbojskich oraz trzymające tabliczki z nazwami różnych placówek (m.in. WTZ). Wysoko duży transparent festiwalu.
11.06.2026
Już po raz ósmy Drzewica stała się regionalnym centrum kultury wrażliwej i otwartej, goszcząc uczestników Przeglądu Twórczości…
Nowo wybudowana, zadaszona altana rekreacyjna z murowanym grillem, otoczona wybrukowanym placem z ławkami i donicami.  W tle błękit nieba, chmury i zielone drzewa.
10.06.2026
Mieszkańcom Domaszna oddaliśmy do użytku funkcjonalną i efektownie prezentującą się altanę rekreacyjną. Budowę obiektu…
Zdjęcie przedstawia uczestników posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy, którzy siedzą przy stolikach z laptopami w sali komputerowej
10.06.2026
We wtorek, 9 czerwca 2026 roku w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy odbyło się wspólne posiedzenie komisji…