Od segregacji nie ma wakacji | Urząd Miejski w Drzewicy

pochmurnie 19°C
Logo OpenWeatherMap Dane pogodowe dostarcza: openweathermap.org

Imieniny

Czesława, Hieronima, Eliasza

Drzewica z lotu ptaka

Zamek w Drzewicy

Kościół w Drzewicy

Rzeka Drzewiczka

Stadion Miejski w Drzewicy

Rekreacyjno-Sportowy Kompleks Boisk Orlik

Drzewicka Strefa Przemysłowa

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Ścieżka Pieszo-Rowerowa

Tor kajakarstwa slalomowego w Drzewicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy

Stadion piłkarski w Radzicach Dużych

Od segregacji nie ma wakacji

10.07.2025

Sezon letni w pełni. W okresie wakacyjnym w naturalny sposób korzystamy z różnorodnych rodzajów dodatkowej aktywności i form spędzania wolnego czasu – wędrujemy, biwakujemy, plażujemy, grillujemy, itd. W tym czasie wzrasta ilość wytwarzanych odpadów, m.in. opakowań z tworzyw sztucznych i szklanych po napojach, bioodpadów (np. skoszonej trawy), itp. Przykładowo większość odpadów pozostawionych na plażach to tworzywa sztuczne. Tego rodzaju przedmioty pozostawione na brzegu, z łatwością niesione przez wiatr, mogą dostać się do wody. Stamtąd z kolei trafiają one do organizmów zwierząt. Tak samo wielkim zagrożeniem są śmieci w lasach. Do pozostawionych na łonie natury butelek mogą dostać się zwierzęta – owady, małe gryzonie czy jaszczurki. W takiej sytuacji ich znaczna część nie będzie potrafiła wydostać się 
z pułapki.

Bez względu na to, czy na wypoczynek udamy się do lasu czy na plażę czy jakiekolwiek inne miejsce, nie zapominajmy nie tylko o posprzątaniu wygenerowanych przez nas śmieci ale także o właściwym ich posegregowaniu. Poniżej przypominamy zasady prawidłowego postępowania z tymi rodzajami odpadów, z którymi mamy najczęściej do czynienia właśnie w okresie wakacji.

ZUŻYTY SPRZĘT SPORTOWY

Zniszczone walizki podróżne, namioty, większych rozmiarów plecaki, hamaki, foteliki rowerowe, uchwyty do selfie, wędki, kaski rowerowe, latawce, poduszki turystyczne typu „rogal”, hulajnogi, deskorolki kwalifikują się do odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem. 
Można je również oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

AKCESORIA KAMPINGOWE I PLAŻOWE

Do tej kategorii zaliczyć możemy m.in. zniszczone namioty, krzesła, leżaki, łóżka i stoliki kempingowe oraz zużyte akcesoria plażowe, takie jak: parasole i parawany plażowe, materace dmuchane, piłki plażowe, koła do pływania, akcesoria dmuchane do pływania, paletki i rakietki plażowe, grill turystyczny. Postępujemy z nimi podobnie jak ze zużytym sprzętem sportowym,
ponieważ to także odpady wielkogabarytowe.
Z kolei plastikowe wiaderka, zabawki do piasku, termosy, bidony z tworzywa sztucznego wrzucamy do żółtego pojemnika/worka dedykowanego do metali i tworzyw sztucznych. Amatorzy biwakowania, którym zostały puste butle gazowe, muszą pofatygować się z nimi do PSZOK-u.

TORBY PODRÓŻNE, ŚPIWORY, KOCE

Mniejszych rozmiarów torby podróżne wykonane z materiału, zniszczone śpiwory, zużyte koce, ręczniki, sandały, klapki, stroje i czepki kąpielowe dostarczamy do miejscowego PSZOK-u, gdzie znajdują się dedykowane pojemniki przeznaczone do gromadzenia tekstyliów i odzieży.

KOSMETYKI DO OPALANIA, SPREYE

Jeśli opakowanie po specyfiku zawiera niezużyty krem do opalania, którego prawdopodobnie nie wykorzystamy w kolejnym sezonie, wówczas wrzucamy go do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie postępujemy z opakowaniami zawierającymi niezużyty sprey odstraszający komary i kleszcze czy opakowaniami po niewykorzystanych w całości antyperspirantach. Jeżeli natomiast opakowanie jest puste wówczas powinno trafić do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, SUWENIRY

Zniszczone okulary przeciwsłoneczne należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie postępujemy z pamiątkami z wakacji, które uległy zniszczeniu w trakcie podróży, 
np. magnesy na lodówkę czy suweniry ceramiczne.

 

 

Najświeższe aktualności

W jednym z pomieszczeń na parterze budynku żłobka stoją – od lewej: Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Inwestycji Jarosław Bomba oraz Zastępca Burmistrza Drzewicy Dominik Niemirski.
18.07.2025
Bardzo sprawnie przebiegają prace związane z budową nowej siedziby Żłobka „Wesołe Smyki” w Drzewicy. Obiekt dla 38 dzieci…
18.07.2025
Informuję, że w dniu 23 lipca 2025 r. (tj. środa) o godz. 10:00 odbędzie się XII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Drzewicy. …
Umowę w gabinecie Burmsitrza Drzewicy podpisują Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski (po lewej) i Wiceprezes Zarządu Trakt S.A. Przemysław Pypeć
17.07.2025
W czwartek, 17 lipca 2025 roku odbyło się podpisanie umowy na wykonanie „Przebudowy drogi gminnej - ulicy Braci Kobylańskich w…