Mamy społecznego opiekuna zabytków | Urząd Miejski w Drzewicy

bezchmurnie 30°C
Logo OpenWeatherMap Dane pogodowe dostarcza: openweathermap.org

Imieniny

Władysława, Maryli, Władysławy

Drzewica z lotu ptaka

Zamek w Drzewicy

Kościół w Drzewicy

Rzeka Drzewiczka

Stadion Miejski w Drzewicy

Rekreacyjno-Sportowy Kompleks Boisk Orlik

Drzewicka Strefa Przemysłowa

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Ścieżka Pieszo-Rowerowa

Tor kajakarstwa slalomowego w Drzewicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy

Stadion piłkarski w Radzicach Dużych

Mamy społecznego opiekuna zabytków

24.10.2025
Od lewej stoją Starosta Opoczyński Marcin Baranowski i Piotr Bajerowski, który trzyma dokmenty i upominek. W tle ściana z herbem i częścią nazwy powiatu opoczyńskiego

Z wielką radością informujemy, że Piotr Bajerowski – pracownik Urzędu Miejskiego w Drzewicy – został pierwszym w historii Gminy Drzewica społecznym opiekunem zabytków. Stosowny certyfikat, zaświadczenie i legitymację odebrał 23 października w Starostwie Powiatowym w Opocznie.

Nasz kolega – wielki pasjonat i popularyzator drzewickiej historii – od dekady aktywnie działa na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Współpracując z instytucjami kultury i organizacjami społecznymi, promuje świadomość historyczną oraz upowszechnia wiedzę o zabytkach.

W ostatnich miesiącach jeszcze poszerzył swoje kompetencje w tym zakresie, biorąc udział w kursie organizowanym przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kurs zakończył państwowym egzaminem – zdanym celująco, dzięki czemu decyzją Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego został ustanowiony społecznym opiekunem zabytków.

Uroczystość powołania nowych społecznych opiekunów zabytków odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie. Stanowiła okazję do wręczenia certyfikatów ukończenia kursu oraz legitymacji i zaświadczeń o nadaniu uprawnień opiekuna.

Stosowne dokumenty wraz z gratulacjami odebrało tylko osiem osób  z całego powiatu. Tym większe słowa uznania należą się panu Piotrowi, który jako pierwszy mieszkaniec Gminy Drzewica uzyskał status społecznego opiekuna zabytków.

Naszemu koledze serdecznie gratulujemy sukcesu, dziękując za dotychczasowe działania na rzecz ochrony lokalnych dóbr kultury i dbałości o pamięć historyczną Ziemi Drzewickiej.
 

Najświeższe aktualności

Burmistrz Drzewicy i uczeń w garniturze z dyplomem na tle dekoracji z motylami.
26.06.2026
Koniec roku szkolnego 2025/2026 stanowił okazję do uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen w szkołach…
Uroczyste pożegnanie ósmoklasistów w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Uczniowie w galowych strojach odbierają nagrody książkowe na tle niebieskiej kurtyny z napisem "ZABIERAMY ZE SOBĄ WSPOMNIENIA"
26.06.2026
W czwartek, 25 czerwca 2026 roku Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy obchodziła Dzień Absolwenta. Ze swoimi…
Plakat informujący o XIII Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Drzewicy. W górnej części grafiki logotypy organizatorów i partnerów oraz duży, ciemny napis z nazwą wydarzenia. W centrum zdjęcie zawodników przy siatce podczas meczu siatkówki plażowej nad jeziorem. Poniżej na jasnym tle czerwona data: 4 lipca 2026 r.
25.06.2026
Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Lokalna Grupa Działania "Nad Drzewiczką", LZS Siatkarz Drzewica oraz Ośrodek Sportu i…