Mamy społecznego opiekuna zabytków | Urząd Miejski w Drzewicy

słabe opady deszczu 15°C
Logo OpenWeatherMap Dane pogodowe dostarcza: openweathermap.org

Imieniny

Elizy, Bazylego, Waleriana

Drzewica z lotu ptaka

Zamek w Drzewicy

Kościół w Drzewicy

Rzeka Drzewiczka

Stadion Miejski w Drzewicy

Rekreacyjno-Sportowy Kompleks Boisk Orlik

Drzewicka Strefa Przemysłowa

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Ścieżka Pieszo-Rowerowa

Tor kajakarstwa slalomowego w Drzewicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy

Stadion piłkarski w Radzicach Dużych

Mamy społecznego opiekuna zabytków

24.10.2025
Od lewej stoją Starosta Opoczyński Marcin Baranowski i Piotr Bajerowski, który trzyma dokmenty i upominek. W tle ściana z herbem i częścią nazwy powiatu opoczyńskiego

Z wielką radością informujemy, że Piotr Bajerowski – pracownik Urzędu Miejskiego w Drzewicy – został pierwszym w historii Gminy Drzewica społecznym opiekunem zabytków. Stosowny certyfikat, zaświadczenie i legitymację odebrał 23 października w Starostwie Powiatowym w Opocznie.

Nasz kolega – wielki pasjonat i popularyzator drzewickiej historii – od dekady aktywnie działa na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Współpracując z instytucjami kultury i organizacjami społecznymi, promuje świadomość historyczną oraz upowszechnia wiedzę o zabytkach.

W ostatnich miesiącach jeszcze poszerzył swoje kompetencje w tym zakresie, biorąc udział w kursie organizowanym przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kurs zakończył państwowym egzaminem – zdanym celująco, dzięki czemu decyzją Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego został ustanowiony społecznym opiekunem zabytków.

Uroczystość powołania nowych społecznych opiekunów zabytków odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie. Stanowiła okazję do wręczenia certyfikatów ukończenia kursu oraz legitymacji i zaświadczeń o nadaniu uprawnień opiekuna.

Stosowne dokumenty wraz z gratulacjami odebrało tylko osiem osób  z całego powiatu. Tym większe słowa uznania należą się panu Piotrowi, który jako pierwszy mieszkaniec Gminy Drzewica uzyskał status społecznego opiekuna zabytków.

Naszemu koledze serdecznie gratulujemy sukcesu, dziękując za dotychczasowe działania na rzecz ochrony lokalnych dóbr kultury i dbałości o pamięć historyczną Ziemi Drzewickiej.
 

Najświeższe aktualności

Na scenie w sali widowiskowej RCK kilkadziesiąt osób stoi obok siebie, uśmiechając się i machając rękami. W tłumie widoczne są osoby na wózkach inwalidzkich, osoby w różowych kapeluszach kowbojskich oraz trzymające tabliczki z nazwami różnych placówek (m.in. WTZ). Wysoko duży transparent festiwalu.
11.06.2026
Już po raz ósmy Drzewica stała się regionalnym centrum kultury wrażliwej i otwartej, goszcząc uczestników Przeglądu Twórczości…
Nowo wybudowana, zadaszona altana rekreacyjna z murowanym grillem, otoczona wybrukowanym placem z ławkami i donicami.  W tle błękit nieba, chmury i zielone drzewa.
10.06.2026
Mieszkańcom Domaszna oddaliśmy do użytku funkcjonalną i efektownie prezentującą się altanę rekreacyjną. Budowę obiektu…
Zdjęcie przedstawia uczestników posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy, którzy siedzą przy stolikach z laptopami w sali komputerowej
10.06.2026
We wtorek, 9 czerwca 2026 roku w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy odbyło się wspólne posiedzenie komisji…