
W dniach 23-24 maja 2025 roku reprezentacje kół gospodyń z terenu Gminy Drzewica uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Lublina i Puław. Pobyt na Lubelszczyźnie wypełniony był wieloma atrakcjami o charakterze turystyczno-edukacyjnym.
Zorganizowany przez Urząd Miejski w Drzewicy wyjazd stanowił formę podziękowania gospodyniom za ich całoroczną pracę na rzecz rozwoju naszych lokalnych społeczności.
Zgromadził osiemdziesięcioosobową grupę mieszkańców Gminy Drzewica działających w Kołach Gospodyń Wiejskich w Brzustowcu, Dąbrówce, Domasznie, Idzikowicach, Jelni, Krzczonowie, Radzicach Małych, Radzicach Dużych, Trzebinie, Werówce, Zakościelu i Żardkach, a także w Kole Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” z Drzewicy. Oczywiście zdecydowaną większość grupy stanowiły panie, choć panów również nie brakowało. Delegacjom kół towarzyszyli Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski.
Piątkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy od przedpołudniowej wizyty w Parku Czartoryskich w Puławach. To urokliwe miejsce położone wokół Pałacu Czartoryskich zachwyciło nas swoim rozmiarem i pięknem, a także bogatą historią.
W trakcie spaceru podziwialiśmy piękno przyrody i architektury, m.in. Domu Gotyckiego, Świątyni Sybilli będącej odwzorowaniem świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem oraz Domku Aleksandryjskiego. Dużą atrakcję stanowiły pawie, które dumnie prezentowały wachlarze z piór.
Druga część dnia upłynęła na wizycie w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie - jednym z największych polskich skansenów. Zwiedzając plenerową ekspozycję z przewodnikami, poznaliśmy kulturową różnorodność Lubelszczyzny.
Bogata kolekcja zabudowy i przedmiotów związanych z dawnym życiem wsi pozwoliła utrwalić wiedzę na temat zwyczajów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionych epok. Równie ciekawie było w sektorach dworskim oraz miasteczkowym, który jest modelem prowincjonalnego miasteczka z okresu międzywojennego. Wizyta w Muzeum okazała się bardzo interesującą podróżą w przeszłość.
Sobota stała pod znakiem zwiedzania Starego Miasta. Pod okiem przewodników PTTK przeszliśmy trasę, przy której znajdują się najciekawsze zabytki Lublina – od Wzgórza Zamkowego z Zamkiem Lubelskim przez Bramę Grodzką, Rynek, Trybunał Koronny aż do Bramy Krakowskiej. Byliśmy w obiektach sakralnych – Archikatedrze Lubelskiej i Bazylice Dominikanów, a także na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.
Niejako puentą naszego wyjazdu były gorące pozdrowienia dla mieszkańców Wilna, Dublina i Filadelfii za pośrednictwem instalacji multimedialnej "Okno na świat", która umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym z tymi lokalizacjami.
Według zgodnej opinii uczestników tegoroczna wizyta studyjna była bardzo udana, na co złożyły się liczne atrakcje krajoznawcze oraz jak zawsze znakomita atmosfera, której nie przeszkadzała nawet nieco deszczowa aura. Lubelszczyzna zrobiła na nas znakomite wrażenie i wiele osób już zapowiada, że wróci tam prywatnie.