„USZY IGIELNE” W MURZE CMENTARNYM

Na końcowym etapie wykonawstwa znajduje się „Remont ogrodzenia cmentarza parafialnego w Drzewicy". To kolejna inwestycja parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy, realizowana z pozyskanym przez Gminę Drzewica dofinansowaniem ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Prace remontowe na zabytkowym ogrodzeniu prowadzone są na dwóch odcinkach (północnym i południowym) o łącznej długości ok. 250 metrów. Polegają na oczyszczeniu, przemurowaniu, uzupełnieniu i zabezpieczeniu muru kamiennego z piaskowca wraz z uzupełnieniem i odtworzeniem przekrycia muru wykonanego z płyt kamiennych.
Firma kamieniarska Stanisława Pacana z Miedznej Drewnianej oczyściła mur z roślinności, nawarstwień biologicznych i luźnych zapraw, usunęła wtórne tynki, dokonała miejscowej naprawy konstrukcji muru i warstwy licowej kamieni, a obecnie ponownie osadza kamienne płyty na szczycie muru.
Remontowi podlega również brama cmentarna. Warto tu podkreślić, że podczas prac w jej bocznych ścianach odkryto dwa zamurowane przejścia, tzw. uszy igielne. Obecnie są one odtwarzane, dzięki czemu główne wejście na cmentarz zyska pierwotny, oryginalny kształt sprzed kilkuset lat.
Dodajmy, że koszty inwestycji oszacowano na kwotę 500 tys. zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynosi 490.000 zł.