Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 14 sierpnia 2022
Imieniny: Alfreda, Maksymiliana i Selmy
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Zabytkowe motocykle przejechały przez teren Gminy Drzewica

14.06.2021
W sobotę, 12 czerwca 2021 roku przez teren Gminy Drzewica przejechał  I Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”. W Radzicach Dużych na motocyklistów czekał pyszny poczęstunek.

Trwająca od 11 do 13 czerwca impreza została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Soviet Servis Paweł Karbownik. Współorganizatorami były: Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica i Nadleśnictwo Opoczno.

Rajd został poświęcony historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W ten sposób upamiętniono 81. rocznicę śmierci legendarnego dowódcy, nierozerwalnie związanego z Ziemią Opoczyńską.

W rajdzie wzięło udział przeszło 120 osób i 80 motocykli zabytkowych, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Uczestnikami byli motocykliści z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę. Wśród motocykli dominowały maszyny radzieckie – „Emki”, „Kaśki”, „Urale”, „Iże”, ale nie tylko. Były też „Harleye” czy choćby takie perełki wojennej motoryzacji jak BMW „Sahara” z 1943 r. Najwytrwalsi szczęśliwie ukończyli przejazd na polskich „Wueskach”.

Pierwszy dzień rajdu – piątek, 11 czerwca - upłynął przede wszystkim na przyjeździe i rejestracji uczestników. Nie zabrakło integracji przy ognisku na terenie obozowiska w Woli Załężnej.

Głównym dniem rajdowym była sobota, 12 czerwca. Rano motocykliści zjawili się kawalkadą przed Muzeum Regionalnym w Opocznie, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników przywitali Dyrektor Muzeum Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik z Moto Soviet Servis. W Opocznie obecny był także m.in. Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Trasa rajdu liczyła blisko 80 km i przebiegała szosami, leśnymi drogami i bezdrożami trzech gmin Powiatu Opoczyńskiego – Gminy Opoczno, Gminy Poświętne i Gminy Drzewica. Przemierzając w słońcu, kurzu, pyle, ale także w deszczu i błocie Ziemię Opoczyńską motocykliści poznali jej bogatą historię.

Na trasie znalazło się 9 punktów obowiązkowych, w tym 2 na terenie Gminy Drzewica: zamek w Drzewicy oraz Radzice Duże. W radzickiej świetlicy na uczestników rajdu czekał Burmistrz Janusz Reszelewski wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Radziczanki”. Miejscowe gospodynie przygotowały pyszną niespodziankę - poczęstunek ze specjałami regionalnej kuchni. Rajdowicze zajadali się szczególnie pierogami i tradycyjnymi wypiekami. Już po dotarciu na bazę w Woli Załężnej wzięli udział w zabawie, w której nie przeszkodził nawet obfity deszcz.

Podsumowanie i oficjalne zakończenie rajdu odbyło się w niedzielę, 13 czerwca. Motocykliści umówili się na kolejne spotkanie w tym samym miejscu i składzie za rok.