Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 28 marca 2024
Imieniny: Anieli, Kasrota i Soni
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Ścieżki pieszo-rowerowe

Ścieżka pieszo-rowerowa przy północnym brzegu zbiornika Zalewu Drzewickiego

W listopadzie 2010 roku dobiegła końca budowa ścieżki pieszo–rowerowej przy północnym brzegu zbiornika Zalewu Drzewickiego. Asfaltowy ciąg o długości 508 metrów biegnie od ulicy Stawowej w stronę Dąbrówki. Jest oznakowany i oświetlony. Przy ścieżce powstał najlepiej wyposażony w Drzewicy plac zabaw dla dzieci. Ogrodzony obiekt w kształcie statku pirackiego posiada urządzenia do wspinania, drabinki, huśtawki i zjeżdżalnie. Tuż obok, przy brzegu, wzrok przyciąga pływający pomost na planie litery T. Składa się z dwóch segmentów i trapu dojściowego. Długość mola wynosi 15,4 m.
Budowa była pierwszym etapem projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Zalewu Drzewickiego”.

Z Placu Wolności biorą początek dwie trasy komunikacyjno spacerowe po Drzewicy 

Trasa I Pl. Wolności – ul.Warszawska – ul.Słowackiego – ul.Mostowa – ul.Cmentarna ( czas trwania spaceru - ok.35 minut)

Spacer rozpoczynamy w historycznym centrum Drzewicy – na rynku ( pl.Wolności), którego większość powierzchni zajmuje dziś lipowo-akacjowy park założony w latach pięćdziesiątych. Pomnik na Placu WolnościMożemy tu obejrzeć dwa pomniki: pierwszy poświęcony żołnierzom podległym w czasie II wojny światowej, drugi – to kamień z granitową płytą upamiętniającą pobyt w Drzewicy generała Jana Henryka Dąbrowskiego ( odsłonięty w dwusetną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej). To w tym miejscu twórca późniejszych Legionów powiedział w 1794 roku; „ostatnim będę, który wojsko, Ojczyznę i was porzucę!”.
Następnie możemy się udać około 150 m ulicą Warszawską ( wyjazd w kierunku Warszawy, fragment szlaku komunikacyjnego nr 728), gdzie u krańców miasta znajduje się XVII-wieczna kolumna w stylu toskańskim, znana jako figura św. Anny. 

 Warto zatrzymać się dłużej na placu przy kościele św. Łukasza. Kościół Św. Łukasza w DrzewicyW murze okalającym gotycką świątynię  można spotkać ciekawe płyty nagrobne obywateli miasta sprzed pięciu stuleci. Ciekawą formą wyróżnia się również żeliwny nagrobek rodziny Reisky’ch odlany w miejscowych „kuźnicach” (1857). We wnętrzu kościoła uwagę zwraca średniowieczny fresk przedstawiający św. Krzysztofa, odkryty w czasie prac renowacyjnych na północnej ścianie nawy głównej. W nawach bocznych pamiątkowe płyty poświęcone arcybiskupowi Maciejowi Drzewickiemu ( 1467-1535) i żołnierzom NSZ poległym w czasie II wojny światowej. Przy ołtarzu głównym, po prawej stronie, kamienna barokowa chrzcielnica (1624) z herbem rodziny Drzewickich.  

Ruiny dawnego młynuPo obejrzeniu kościoła, idąc w kierunku wschodnim ( ul. Słowackiego), możemy po ok. 250 m dotrzeć do ruin starego młynu napędzanego niegdyś wodami Drzewiczki. Urokliwe nadrzeczne łąki porośnięte kępami olch to obszar dawnego dworskiego parku otaczającego – leżący kilkaset metrów dalej – zamek.


Jeżeli nie chcemy ryzykować przeprawy przez drewniany mostek, możemy wrócić na rynek i tędy udać się do najciekawszego miejsca w Drzewicy – dozamek ruin XVI wiecznego rezydencjonalnego zamku rodu Drzewickich.  Na wschód od zamczyska można podziwiać dwór szlachecki wybudowany na miejscu średniowiecznego kasztelu rycerskiego.


Grób rodziny KobylańskichKolejnym ważnym dla historii Drzewicy miejscem, a jednocześnie ciekawym obiektem dla zainteresowanych naszym miastem, jest położony około 300 m na południe od zamku cmentarz parafialny.

Można tam obejrzeć liczne zabytkowe groby z XIX-XX w. będące świadectwem zamieszkiwania w Drzewicy ludzi różnej narodowości i wyznania ( m.in. groby angielskie, rosyjskie).Na uwagę zasługuje nekropolia rodziny Kobylańskich – założycieli i właścicieli fabryki „Gerlach”, a także kaplica grobowa rodziny Reisky’ch – właścicieli miasteczka w XIX wieku.
W tym miejscu możemy zakończyć nasz spacer po najstarszej, historycznej części miasteczka.
Na powrót do pl. Wolności, skąd rozpoczęliśmy trasę, przeznaczyć musimy ok. 5 minut


Trasa II Pl. Wolności – Pl. Narutowicza – Pl. Kościuszki– ul. Braci Kobylańskich – ul.Zdrojowa ( czas trwania spaceru - ok.60 minut)

Plac WolnościPlac Wolności w centrum Drzewicy ( przy trasie Warszawa-Kraków) – to miejsce gdzie możemy rozpocząć spacer, tematycznie związany z rozwojem metalurgii i działalnością klubu kajakarstwa górskiego. KapliczkaZ pl. Wolności należy skierować się na zachód i kolejno przejść przez pl. Narutowicza ( dawny rynek żydowski) i pl.Kościuszki do ulicy Braci Kobylańskich, prowadzącej w stronę fabryki „Gerlach”. W połowie tej ulicy znajduje się Ośrodek Kultury Gminy Miasta. Przy końcu ulicy( ok.300 m), po prawej stronie, żelazny krzyż odlany w tutejszej fabryce w latach osiemdziesiątych XIX wieku ( z ostatniego wytopu żelaza w spółce Lilpop-Rau-Loewenstein).

100 m dalej dochodzimy do bramy fabrycznej firmy „GERLACH” S.A., słynącej od stu lat z produkcji nakryć stołowych. Przed bramą po lewej stronie, znajdują się schody,Zalew którymi możemy zejść i przez mostek na kanale fabrycznym udać się w kierunku toru kajakowego ( przez większość część roku możemy tam spotkać trenujących członków klubu) . Przekraczając most na spiętrzeniu wody udajemy się nad Jezioro Drzewickie, gdzie można odpocząć i powędrować.

Powrót do centrum miasta – ulicą Braci Kobylańskich, lub po prawej stronie Drzewiczki, z doskonałym widokiem na zamek – ul.Kolejową ( ok. 1 km).


Trasa rowerowa, pn.: „SZLAKIEM NATURY, HISTORII, KULTURY” to propozycja skierowana do miłośników turystyki rowerowej. Szlak sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 
Jego oznakowania, wytyczenia oraz wypromowania podjęła się Lokalna Grupa Działania „Nad Drzewiczką”.

Na terenie gminy Drzewica szlak rozpoczyna się w Żardkach, na tzw. Olszowcu (prawdopodobnie Tablica informacyjna w Parchowcubędzie on w przyszłości kontynuowany w kierunku wschodnim przez działającą na terenie woj. mazowieckiego Lokalną Grupę Działania „Wszyscy Razem”). Następnie szlak prowadzi drogą asfaltową przez Żardki do drogi krajowej 728, dalej w kierunku Zakościela do Lasu Parchowiec. Tu na leśnym parkingu znajduje się pierwsza z dużych tablic prezentująca, m.in. mapę szlaku. Następnie trasa prowadzi leśną drogą w stronę drogi powiatowej Ossa-Drzewica, dalej w kierunku Drzewicy, ul. Kilińskiego na Plac Wolności, gdzie znajduje się druga z duża tablica opisowo-poglądowa. 

Następnie szlak prowadzi ul. Słowackiego, obok ruin starego młyna, na drewnianą kładkę, a następnie polną drogę w stronę ul. gen. Sikorskiego. Dalej asfaltem w kierunku dworca PKS, gdzie usytuowana została mała tablica, zawierająca, m.in. pomiar tętna. 
Dalej w stronę ul. Cmentarnej, a następnie ul. Błonie w kierunku stadionu „Gerlach” i drogi krajowej 728. Po przecięciu drogi krajowej rowerzyści kierują się poprzez ul. Sportową, ul. Fabryczną i ul. Zdrojową w kierunku Strzyżowa i Werówki. 

Rajd Rajs

Dalej szlak prowadzi drogą polną do tzw. Lasu Werowskiego, a następnie przez most na Drzewiczce do drogi powiatowej Drzewica - Radzice Małe. Po wjeździe na drogę powiatową kierujemy się w stronę Dąbrówki. W Dąbrówce skręcamy w lewo na leśną drogę, gdzie umiejscowiona została druga z małych tablic do pomiaru tętna. Następnie należy kierować się leśną drogą w stronę tzw. Żurawiej Góry i dalej, wg. oznakowania w stronę Poświętnego.

Szlakiem Natury, Historii, Kultury